Skip to main content

GPT-4 daha yeni piyasaya çıkmış olsa da, insanlar şimdiden chatbot’un bir sonraki sürümü GPT-5 için heyecanlı.

GPT-5’in bu yıl eğitimini tamamlayacağına ve beraberinde büyük bir yapay zekâ devrimi getirebileceğine dair yeni bir iddia ortaya atıldı.

Bu iddia, geliştirici Siqi Chen’den geldi. Chen paylaştığı tweet’inde “Bana GPT-5’in eğitiminin bu aralık ayında tamamlamasının planlandığı ve OpenAI’ın AGI’ya ulaşmasını beklediği söylendi” dedi.

AGI, yani artificial general intelligence (yapay genel zekâ) kavramı bir yapay zekânın insanların kavrayabileceği herhangi bir görevi veya fikri anlama ve öğrenme yeteneğini ifade ediyor. Başka bir deyişle, AGI’ya ulaşan bir yapay zekâ, yetenekleri açısından bir insandan ayırt edilemez olabilir.

Bu, AGI’ın gerçekleştirebileceği tüm şeyler göz önünde bulundurulduğunda Chen’in iddiasını oldukça tartışmalı bir konu haline getiriyor.

İşin olumlu tarafı şu: GPT-5 çeşitli yapay zekâ destekli süreçlerin üretkenliğini büyük ölçüde artırabilir, insanlar için işleri hızlandırabilir, monoton, angarya ve sıkıcı işleri ortadan kaldırabilir. Bununla birlikte, yapay zekânın elini bu kadar güçlendirmek, henüz düşünmediğimiz istenmeyen sonuçlara da sebep olabilir. Bu, robot kıyameti senaryosunun yakın olduğu anlamına gelmese de, kesinlikle AGI’ın olumsuz etkilerinin neler olabileceği hakkında pek çok soruyu gündeme getirebilir.

OpenAI’ın verdiği ipuçlarına bakarsak, bir sonraki sürümün çok uzak olmadığını görüyoruz. Şirket, resmi olarak GPT-4’ten bir adım daha gelişmiş olan GPT-4.5’in “GPT-4 ile yakında çıkacak olan GPT-5 arasında bir ara sürüm olarak Eylül veya Ekim 2023’te tanıtılacağının” sinyallerini verdi.

Twitter’da olası sorunlar

GPT-5 AGI’ya ulaştığı takdirde, Twitter gibi sosyal medya kanallarında inanılmaz ikna edici botların ve tespit edilmesi giderek zorlaşan zararlı dezenformasyon ve propagandanın yayılmasına neden olabilir. Bu, Elon Musk’ın farkında olduğu bir şey ve Musk son olarak yapay zekâ botlarıyla savaşmak ve onların Twitter’ın algoritmasını kandırmasını engellemek için platformun zaman akışında “Sana Özel” seçeneğini işaretleyenlerin yalnızca Twitter Blue kullanıcıları tarafından paylaşılmış içerikler görebileceğini söyledi.

GPT-5 gerçekten AGI’ya ulaşırsa, dünyanın sarsıcı bir şekilde değişebileceğini söyleyebiliriz. Tabii daha iyiye mi yoksa daha kötüye mi gideceğini zaman gösterecek.

Kaynak: GPT-5 could soon change the world in one incredible way – digitaltrends