Skip to main content

Google, gezegenimizin en büyük tehdidi iklim değişikliğiyle mücadele için yeni bir dizi yapay zekâ destekli araç geliştirdi.

Google, aşırı hava olayları uyarılarını zaten etkilenen konumlardaki kullanıcılara gönderiyor ve arama sayfası aracılığıyla kış fırtınası, sel, kasırga gibi olaylar hakkında yararlı, anlaşılması kolay bilgiler sağlıyor.

Şimdi bu listeye “aşırı sıcaklık uyarılarını” da ekleyen Google, böylece sıcak hava dalgasının tahmini başlangıç ​​ve bitiş tarihlerinden, bu sırada dikkat edilmesi gereken sağlık sorunlarına ve etkilerinin nasıl azaltılacağına kadar her şeyi gösterecek. Şirket, sağlanan bilgilerin hem doğru hem de uygulanabilir olmasını sağlamak için Global Heat Health Information Network (GHHIN) ile ortaklık kurdu.

Kentsel alanlar genellikle, yollar ve binalar gibi ısıyı emen ve yeniden yayan yapılar nedeniyle daha yüksek sıcaklıkların kaydedildiği “ısı adaları”na maruz kalıyor ve bunları önlemenin yollarını arıyor. Google da bu sorunla mücadele etmek için şirketin Environmental Insights Explorer uygulamasında bir özellik olan Tree Canopy’i geliştirdi. Bu özellik, yapay zekâ ile havadan görüntüleri birleştirerek şehirlerin mevcut ağaç kapsamını anlayabilmeleri ve kentsel ormancılık girişimlerini daha iyi planlayabilmelerini sağlıyor. Tree Canopy zaten birçok şehirde kullanılıyor. Şimdi ise program, dünya çapında yaklaşık 350 şehirde kullanılmaya başlayacak.

Google ayrıca, güneşten gelen ısıyı emmek yerine yansıtan “soğuk çatıların” kurulumunu planlamaya yardımcı olmak için benzer şekilde tasarlanmış bir yapay zekâ da sunuyor.

Kaynak: Google unveils AI-powered planning tools to help beat climate change’s extreme heat – engadget