Skip to main content

OpenAI’ya göre yapay zekâ, yeterli önlemler alınmadığı takdirde nükleer enerji seviyesinde riskler taşıyabilir.

Son yıllarda yapay zekâ teknolojilerinin hızlı bir şekilde geliştiğine hepimiz tanık oluyoruz. Hayatımızı kolaylaştıran ancak bazı riskleri de içinde barındıran bu teknolojinin doğru bir şekilde kullanılması ve denetlenmesi de oldukça önemli.

Son dönemin popüler yapay zekâ şirketi OpenAI da buradan hareketle bir makale kaleme alarak, yapay zekâ teknolojilerinin sorumlu bir şekilde kullanılması ve doğru şekilde denetlenmesi gerektiğini ifade ediyor. Şirket, bu teknolojinin denetlenmediği takdirde, insan hayatı ve toplum üzerinde olumsuz etkiler yaratabilecek riskler taşıyabileceğini söylüyor.

OpenAI CEO’su Sam Altman, başkan Greg Brockman ve başmühendis Ilya Sutskever tarafından kaleme alınan “Governance of superintelligence” başlıklı blog yazısına göre; yapay zekânın uluslararası kurumlar tarafından kontrol edilmesi gerektiği döneme yaklaştık ve yeterli önlemler alınmadığı takdirde bu teknoloji nükleer enerji seviyesinde riskler taşıyabilecek.

OpenAI’ya göre; önümüzdeki on yıl içinde yapay zekâ sistemleri birçok alanda uzman beceri düzeyini aşabilir ve günümüzün en büyük şirketleri kadar üretkenlik seviyelerine ulaşabilir.

“Süper zekânın güvenli bir şekilde gelişimini sağlamak için potansiyel önlemler almak yardımcı olabilir” diyen Altman, Brockman ve Sutskever şunları söylüyor: “Süper zekâ çalışmalarımız için IAEA gibi bir kuruma (nükleer çalışmaları denetleyen global bir kuruluş) önünde sonunda ihtiyaç duyacağız. Belirli bir yetenek eşiğinin üzerindeki herhangi bir çalışmanın sistemleri denetleyebilen, denetim gerektirebilen, güvenlik standartlarına uygunluğu test edebilen, dağıtım dereceleri ve güvenlik seviyelerine kısıtlamalar getirebilen uluslararası bir otoriteye tabi olması gerekir.”

OpenAI’ya göre ayrıca bir süper zekâyı güvenli hale getirmek için teknik kapasiteye ihtiyaç var ve bunun çalışmaları devam ediyor.

Kaynak: OpenAI Says Technology’s Rapid Advance Requires Urgent Global Oversight – yahoo news