Skip to main content

Nvidia’nın piyasa değeri, yapay zekâ sayesinde 1 trilyon doları geçti. Şirket artık “trilyonerler kulübüne” katılan ilk çip üreticisi konumunda.

Dünyanın en büyük çip üreticileri arasında yer alan Nvidia’nın piyasa değeri, yapay zekâ çiplerine yönelik artan talebin etkisiyle kısa süreliğine 1 trilyon doları geride bıraktı. Şirketin hisseleri artık 400 doların üzerinde işlem görüyor.

Reuters, Nvidia’nın hisselerinin geçen hafta yüzde 25 civarında arttığını, Bloomberg ise Salı sabahı piyasa öncesi işlemlerde hisse senedinin yaklaşık yüzde 4’lük bir artışla 404.91 dolara ulaştığını bildirdi.

Bu gelişmeyle birlikte 1 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip dünyanın ilk çip üreticisi olan şirket; Apple, Alphabet, Amazon ve Microsoft gibi piyasa değeri trilyon dolarlık şirketlerin arasına katıldı. Ancak piyasa kapanınca Nvidia’nın hisse fiyatı 401,11 dolara geriledi ve piyasa değeri 992 milyar dolar oldu.

Kaliforniya merkezli Nvidia, yapay zekâ modellerinin eğitimine yönelik en büyük çip ve grafik teknolojileri geliştiricileri arasında yer alıyor. Yapay zekâ geliştiren ve eğiten birçok şirket de Nvidia’nın hazırladığı donanımlara ihtiyaç duyuyor.

Kaynak: Nvidia became a $1 trillion company thanks to the AI boom – The Verge