Skip to main content

Yapay zekânın babası olarak anılan Geoffrey Hinton, yapay zekânın insanlık için iklim değişikliğinden “daha acil” bir tehdit oluşturabileceğini düşünüyor.

Kısa bir süre önce yapay zekânın riskleri hakkında rahatça konuşmak için on yıl boyunca çalıştığı Google’dan ayrılan “yapay zekânın babası” Geoffrey Hinton, Reuters’a verdiği bir röportajda, yapay zekânın insanlık için iklim değişikliğinden “daha acil” bir tehdit oluşturabileceğini söyledi.

Hinton Reuters’a “İklim değişikliğini değersizleştirmek istemem. ‘İklim değişikliği konusunda endişelenmemelisiniz’ demek istemem. Bu da büyük bir risk ama bence yapay zekâ daha acil hale gelebilir” dedi.

“İklim değişikliği söz konusu olduğunda yapılması gereken şeyi biliyoruz: Karbon üretimini durdurmak” diyen Hinton’a göre yapay zekâ konusunda ise ne yapılması gerektiği net değil. Hinton, yapay zekânın yanlış bilgilerin yayılmasına ve işleri ortadan kaldırmasına sebep olacağından endişe ediyor. Goldman Sachs tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma ise, yapay zekânın 300 milyon tam zamanlı işi etkileyeceğini söylüyor.

Kaynak: ‘Godfather of AI’ says the technology could pose a ‘more urgent’ threat to humankind than climate change – Business Insider