Skip to main content

Google’ın “şifreler için sonun başlangıcı” dediği Passkey adlı yeni geçiş anahtarı özelliği, şifrelerden kurtulmanıza yardımcı oluyor. Peki nasıl?

Şifrelerin olmadığı bir dünya kulağa tehlikeli gelebilir, ancak Google’ın bütün kullanıcılara açtığı Passkey adlı yeni geçiş anahtarı özelliği sayesinde kullanıcılar şifre kullanmadan hesaplara giriş yapabiliyor. Peki Google Passkey nedir, nasıl kullanılır gelin birlikte bakalım.

Google, şifre kullanmadan Google hesaplarınızda geçiş anahtarı kullanarak oturum açmanıza izin veren yeni bir güvenlik aracını kullanıma sunmaya başladığını duyurdu.

Google’ın “Uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmanın en kolay ve en güvenli yolu. Şifresiz bir geleceğe doğru büyük bir adım olan geçiş anahtarlarını ilk kez kullanıma sunmaya başladık” diyerek duyurduğu Google Passkey ile şifreye gerek kalmadan kullanıcı kimliği doğrulanabiliyor. Yani şifre girme gereksinimini ortadan kaldıran yeni bir oturum açma özelliği olan geçiş anahtarları, telefonun kilit ekranını açar gibi uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmayı sağlıyor. Bunu da parmak izi, yüz tanıma gibi biyometrik kimlik doğrulama, PIN veya ekran kaydırma deseni ile yapıyor. Geçiş anahtarlarının kimlik avı saldırılarına karşı dirençli ve parola yönetiminden daha elverişli olduğunu söyleyen Google’a göre bu özellik, SMS’le gelen iki faktörlü kimlik doğrulamanın yerini alacak.

Google geçiş anahtarları nasıl etkinleştiriliyor?

 • Mobil cihazlarda; iPhone veya iPad’de iOS 16 veya iPadOS ya da sonraki bir sürüm, Android’de ise Android 9.0 ya da sonraki bir sürüm olması gerekiyor.
 • Bilgisayarlar için ise; Windows’ta Windows 10 veya sonraki bir sürüm, macOS’ta ise macOS Ventura sürümü gerekiyor. Ayrıca web tarayıcısının en az Chrome 109, Safari 16 veya Edge 109 olması gerekiyor.

Google Passkey kurulumu nasıl yapılır?

 • Seçilen web tarayıcısında (telefon, tablet veya bilgisayarda) g.co/passkeys adresine gidin.
 • Halihazırda mevcut Google hesabınızda oturum açtıysanız, kimliğinizi doğrulamak için normal şifrenizi girmeniz istenecek.
 • Hesap değiştirmeniz gerekirse, diğer tüm Google hesaplarınız arasından seçim yapmak için geçerli e-postaya dokunun.
 • Şifrenizi girdikten sonra İleri butonuna basın.
 • Bir sonraki sayfada, bir geçiş anahtarı oluşturmanız istenecek.
 • Açılır pencere göründüğünde Devam butonuna basın.
 • Oluşturduğunuz geçiş anahtarı cihazınıza kaydedilecek.
 • Kimliğinizi doğrulamak için komutları izlemeniz ve cihazınızın gerektirdiği biyometrik kimlik doğrulama özelliğini kullanmanız gerekiyor.
 • Bunu yaptığınızda, o cihaz için geçiş anahtarınız oluşturulacak.

Bu adımlardan sonra artık Google hesabınıza giriş yapmak için geçiş anahtarınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir nedenle geçiş anahtarınızı kullanmak istemezseniz, hesabınıza giriş yapmak için her zaman kullandığınız şifrenizi de kullanabilirsiniz.

Peki cihazınız kayboldu veya çalındı ancak Google hesabınızda oturum açmanız gerekiyor diyelim. O zaman ne olacak? Google’ın bu ihtimale karşı da bir çözümü var: Google hesabınıza erişimi olan başka bir cihaz kullanarak g.co/passkeys adresine gidin, her zamanki şifrenizi kullanarak hesabınızda oturum açın ve kaybolan veya çalınan cihazınızla ilişkili geçiş anahtarını kaldırın. Geçiş anahtarının yanındaki X’e basın ve silmek için Kaldır’a basın. Böylece her zaman kullandığınız şifrenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kaynak: No More Passwords: How to Sign In to Your Google Account Using a Passkey – CNET