Skip to main content

Twitter, bazı özel Circle tweet’lerinin “güvenlik hatası” nedeniyle yanlışlıkla herkese açıldığını kabul etti.

Twitter geçen sene, Instagram’ın ‘Yakın Arkadaşlar’ özelliğine benzer olan ve sadece belirli kişi veya kişiler ile tweet paylaşılmasını sağlayan “Circle” adlı özelliğini kullanıma sunmuştu. Fakat Nisan ayı itibarıyla bazı kullanıcılar Circle’da yakın arkadaşlar listesi ile paylaştıkları tweetlerin herkese açık halde olduğunu bildirdi.

Fortune’da yer alan habere göre Twitter, bu durumdan etkilenen kullanıcılara cuma günü bir bilgilendirme e-postası gönderdi. E-postada yapılan açıklama şöyle: “Nisan 2023’te bir güvenlik hatası, paylaştığınız tweetlerin ‘Twitter Circle’ ile sınırlı olması gerekirken, Circle’ınızın dışındaki kullanıcıların tweetlerinizi görmesine sebep olmuş olabilir. Bu sorun güvenlik ekibimiz tarafından tespit edildi ve tweetlerin artık Circle’ınızın dışında görünmemesi için hemen düzeltildi.”

Twitter, kullanıcılara gönderdiği bilgilendirme e-postasında ayrıca şunları söyledi: “Twitter, hizmetimizi kullanan kişilerin gizliliğini korumaya kararlıdır ve bunun gibi bir olayın getirebileceği riskleri anlıyoruz ve bu olaydan dolayı çok üzgünüz.”

Circle’da yaşanan bu hatadan kaç kullanıcının etkilendiği net değil.

Kaynak: Twitter admits some private Circle tweets were accidentally made public due to ‘security incident’ – Business Insider