Skip to main content

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Meta’nın çocukların verilerinden para kazanmasının yasaklanması gerektiğini söyledi.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Meta’yı ebeveynleri çocukların korunması konusunda yanıltmakla suçladı ve şirketin çocukların verilerinden para kazanmasının yasaklanması gerektiğini söyledi.

FTC yaptığı açıklamada, “Şirketin pervasızlığı genç kullanıcıları riske attı ve Facebook’un başarısızlıklarının hesabını vermesi gerekiyor” dedi.

Meta, FTC’nin bu hamlesini “siyasi bir oyun” olarak nitelendirdi ve FTC’yi otoritesini aşmakla suçladı.

FTC, bağımsız bir soruşturmanın “Facebook’un gizlilik programında halk için önemli riskler” oluşturan birkaç boşluk ve zayıflık bulduğunu söyledi. Buna göre 13 yaşın altındaki kullanıcıların, ebeveynleri tarafından onaylanmayan kişilerle sohbet etmelerine hâlâ izin verildiği tespit edildi. FTC ayrıca Meta’nın, kullanıcıların uygulamayı 90 gün içinde kullanmaması durumunda uygulama geliştiricilerinin kullanıcıların verilerine erişimini keseceğine söz verdikten sonra üçüncü taraf uygulamalarına özel bilgilere erişim vermeye devam ettiğini söyledi.

Meta’nın “gizlilik kurallarını defalarca ihlal ettiğini” iddia eden FTC, genç kullanıcıları korumak için daha sert önlemler alınmasını istiyor. Bu önlemler şöyle:

  • 18 yaşından küçük bireylerin verilerinden para kazanmamasını,
  • Gizlilik kurallarına tam olarak uydukları tespit edilene kadar yeni ürünlerin lansmanına ara vermesini,
  • Yüz tanıma teknolojisinin gelecekteki kullanımı için kullanıcıların onayını alması.

Bu kısıtlamaları kabul etmeyen Meta’nın sözcüsü Andy Stone, hareketin “siyasi bir oyun” olduğunu ifade etti. Ayrıca FTC’ye başkanlık eden Lina Khan’ı Amerikan ticaretini kışkırtmakla suçladı.

FTC’nin davası, on milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin Cambridge Analytica tarafından alındığının ortaya çıkmasının ardından 2018’de başlamıştı.

Kaynak: Meta putting child users at risk, says US regulator – BBC News