SOSYAL AĞLAR

Digital Age | 30.05.2022 - 15:55

Twitter, ‘Twitter Çevresi’ özelliğini daha fazla kullanıcıya açıyor

Twitter Çevresi, Instagram’ın Yakın Arkadaşlar özelliğine benzerliği ile dikkat çekiyor.

Instagram tarafından 2018 yılında kulanıma açılan Yakın Arkadaşlar özelliği, kullanıcıların Hikâye paylaşımlarını kimlerin görebileceklerini belirlemelerine imkân tanıyor. Kullanıcıların Hikâye paylaşımı yapmadan önce Yakın Arkadaşlar seçeneğini aktifleştirmeleri halinde, paylaşımları kendilerini takip eden tüm kullanıcılar tarafından değil, sadece oluşturdukları Yakın Arkadaşlar listesindeki kullanıcılar tarafından görüntülenebiliyorlar.

Benzer bir özelliği kullanıcılarına sunmak isteyen Twitter, yakın zamanda Türkçe arayüzde Twitter Çevresi olarak anılan Twitter Circle özelliğinin testlerine başlamıştı. Test sürecini tamamlayan Twitter, Twitter Çevresi özelliğini daha fazla kullanıcıya ulaştırıyor. Kullanıcılar, tweet oluşturma ekranının hemen üzerinde yer alan bir buton ile yapacakları paylaşımın hangi kullanıcılar tarafından görüntüleneceğini seçebilecekler. Paylaşımı yapan kullanıcının tercihine göre, tweetler paylaşımı yapan kullanıcıyı takip eden tüm kullanıcılar tarafından ya da kullanıcı tarafından oluşturulan Twitter Çevresi listesinde yer alan kullanıcılar tarafından görüntülenebilecekler.

Özelliğin pek çok kullanıcının erişimine açıldığı bilinirken, bu durumun tüm kullanıcılar için geçerli olup olmadığı bilinmiyor. Zira sosyal medya şirketlerinin özellikleri zaman zaman kademeli olarak kullanıcılarına ulaştırdıkları görülüyor.

Kaynak: Twitter’s answer to Instagram’s Close Friends is now rolling out widely – Android Police