FİLM

Digital Age | 30.05.2022 - 18:53

Netflix’in şifre paylaşımına açtığı savaş sürüyor

Şifre paylaşımını durdurmayı amaçlayan Netflix, kullanıcılarına sunabileceği bir alternatif olan alt hesapları test ediyor.

Kullanıcılarının hesaplarının şifrelerini paylaşmalarından şikayetçi olan Netflix, Peru, Şili ve Kosta Rika’da yeni bir hesap türünü test etmeye başlamıştı. Netflix, alt hesap olarak adlandırılabilecek olan bu hesap türü ile şifre paylaşımını durdurmayı amaçlıyor. Bu ülkelerde yaşayan Netflix kullanıcılarının halihazırda sahip oldukları hesaplarının altına iki adet alt hesap açabilmelerine imkân tanıyan Netflix, şifre paylaşan kullanıcılarını yaptırımlarla karşılaşmamaları için alt hesap kullanmaya davet ediyor.

Bahsi geçen üç ülkede başlatılan testin sonuçlarına göre faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde şifre paylaşımına yönelik hareket etmesi beklenen Netflix’in bu üç ülkeyi seçmesi bir sürpriz değil. Zira şirket, test için kişi başı en az gelir elde ettiği ülkelerin yer aldığı Orta ve Güney Amerika ülkelerine yönelmiş; test sürecinden dolayı çok sayıda kullanıcı kaybetmemek amacıyla Brezilya ve Meksika gibi görece daha büyük pazarların olduğu ülkelerdense Peru, Şili ve Kosta Rika’yı tercih etmişti.

Netflix, kullanıcılarının, kendileri ile aynı evde yaşayan kişilerin dışında başkaları ile hesap paylaşımı yapamayacaklarını kullanım sözleşmesinde belirtse de bir yaptırım uygulamıyordu. Şirketin 2011 yılından bu yana ilk kez kullanıcı sayısında düşüş yaşaması ile birlikte bazı önlemler gündeme geldi. Netflix, ilerleyen dönemde, bir hesabın farklı bir evde, şehirde ya da ülkede yaşayan kişilerce kullanımını durdurmayı amaçlıyor. Bu sebeple cüzi bir fiyat karşılığında alt hesap seçeneğini sunuyor. Şirket, örneğin Peru için 24,90 soles (yaklaşık 6,80 dolar) olan en temel paketi tercih etmeyebilecek olan kullanıcıların 8 soles (yaklaşık 2 dolar) ücret karşılında alt hesapları kullanmalarını umuyor.

Öte yandan, Perulu Netflix kullanıcıları, bu çalışmanın homojen bir şekilde yürütülmediğini belirtiyorlar. Netflix’ten bir bildirim almayan kullanıcılar olduğu gibi, fiyat artışından rahatsız olup üyeliğini iptal eden kullanıcılar da bulunuyor.

Netflix’in ülkede korsan VCD ve DVD satışlarının durdurulmasında etkili olduğu ve bu testin diğer dijital video platformları tarafından da yakından izlendiği düşünülüyor.

Kaynak: Netflix cracks down on password sharing, but early efforts in Peru are a mess – Rest of World