Skip to main content

Geleceğe Dönüş serisinin ikonik aracı DeLorean, yeni modeli ile yıllar sonra heyecan yarattı.

Otomobil severlerin yıllar süren bekleyişi nihayet son buluyor. John DeLorean tarafından 1975 yılında kurulan, 1982 yılına kadar üretime devam eden ve özellikle Geleceğe Dönüş serisinde Dr. Emmett Brown tarafından icat edilen zaman makinesinin temelini oluşturan DMC-12 modeli ile akıllara kazınan DeLorean, yeni modelini görücüye çıkardı.

DeLorean Motor Company, 1982 yılında iflas etse de sadece 9 bin adet üretilen DMC-12 adlı modeli ile otomobil severlerin gönlünde taht kurmuş; bu beğeni yıllar içerisinde katlanarak artmıştı. Otomobil severler hem bahsi geçen zaman aralığında üretilen araçlardan birini görmek ve mümkünse sahip olmak hem de DeLorean’ın yeniden piyasaya girişine şahit olmak istiyorlardı. Şirket, yeni modeli Alpha 5’in görselleri ile otomobil severleri heyecanlandırdı.

Yeni bir yapılanmaya kavuşan ve Karma ve Tesla’da üst düzey yöneticilik yapmış olan CEO Joost De Vries önderliğinde yeniden yollara dönmeye çalışan DeLorean, zamanı yakalayarak elektrikli modeller üretme amacında.

Alpha5 hakkında açıklama yapan CEO Vries, modelin 0’dan 100’e 3,4 saniyede ulaşacağını, saatte yaklaşık 240 kilometre hız ile sınırlandırılacağını, Mercedes AMG GT ve Porsche Taycan’a yakın performans sağlayacağını ve 300 mil (yaklaşık 480 kilometre) menzile sahip olacağını açıkladı.

Alpha5, martı kanatları ve arka camında yer alan ızgara görünümü ile DMC-12 severlere göz kırpıyor.

Vries ayrıca, Geleceğe Dönüş serisinde DMC-12’nin zamanda yolculuk yapması için ulaşması gereken hız olan saatte 88 mile atıfta bulunarak, Alpha5’in 88 adet üretileceğini de belirtti.

Kaynak: Official: DeLorean returns with 300-mile Taycan rival for 2024 – AutoCar