GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 04.03.2022 - 12:16

Ukrayna, Rusya’ya karşı savaşan ordusunu desteklemek amacıyla NFT satacak

Ukrayna, Rusya'ya karşı dijital teknolojilerden olabildiğince yararlanmaya çalışıyor.

Ukrayna’nın Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, paylaştığı bir tweet ile Ukrayna hükümetinin Rusya saldırılarına karşı aktif savunma halindeki Ukrayna ordusunu desteklemek amacıyla NFT satışına başlayacağını açıkladı.

Fedorov, NFT açıklaması ile birlikte, dijital bir para birimi oluşturmayı düşünmediklerini de aktardı.

Geçtiğimiz hafta orduyu desteklemek amacıyla savaş tahvillerinin satışına başlayan Ukrayna, acil destek için Dünya Bankası ile görüşmelerini sürdürüyor.

Öte yandan Ukrayna, bitcoin, ethereum ve tether kripto para birimleri ile yapılan bağışları kabul ediyor. Ukrayna’ya milyonlarca dolarlık bağışın yapıldığı, hatta bir bağışçının tek seferde 3 milyon dolardan fazla katkıda bulunduğu biliniyor.

Fedorov, son dönemin en çok konuşulan isimlerinden biri. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali dokuz gündür sürerken, Ukrayna ordusu ve Ukraynalı vatandaşlar var güçleri ile ülkelerini savunmaya çalışıyorlar. Fedorov ise hükümetteki görevine paralel olarak dijital bir savunma yürütüyor.

Fedorov, geçtiğimiz günlerde Elon Musk’tan Starlink ile Ukrayna’ya internet sağlamasını istemiş, ICANN CEO’su Göran Marby’den tüm Rus domainlerinin silinmesini talep etmiş, hackerlardan ve gönüllülerden bir bilişim ordusu kurmuştu.

Kaynak: Ukraine conflict: Government to sell NFTs to fund war against Russia – BBC News