Skip to main content

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ekonomilere etkileri, kripto paraların kaçış noktası olarak görülmelerine yol açtı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile başlayan ve günlerdir devam eden savaş, iki ülkenin ekonomisini de ciddi şekilde etkiliyor. Belirsizliğin ve para birimlerinde değer kaybının yaşandığı bu ortamda Rusların ve Ukraynalıların kripto paralara yöneldikleri ve yaptıkları alımlar ile kripto paraların yükselmelerine neden oldukları görülüyor.

Geçtiğimiz 24 saat içerisinde %13,8 yükselen bitcoin, 43,618 dolar ile son iki haftanın en yüksek seviyesine ulaşırken, Ethereum’un token’i %10,7 değer kazancı ile 2,915 dolara yükseldi. Öte yandan Terra token’i %26 yükselişle 93,40’ı gördü. Son 24 saatte cardano’da %9, avalanche’da %16 yükseliş gözlemlendi.

Kaiko, Rus rublesi ile bitcoin işlem hacminin geçtiğimiz yılın Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesini gördüğünü açıklarken; FXEmpire, Ukraynalı kripto pazarı Kuna’nın işlem hacminin üçe katlandığını aktardı.

Ruble ile işlem hacminin artışının sebebi olarak Rusya’nın SWIFT küresel finans sisteminden dışlanması ve Rus şirketlerinin yaşadığı ciddi değer kaybı gösteriliyor. Ayrıca, finansal yaptırımlardan korunmak isteyen Rus oligarkların kripto paraları bir kaçış yolu olarak görebilecekleri düşünülüyor.

Öte yandan, Ukrayna’ya dünyanın dört bir yanından bağışlar yağıyor. Bu bağışlar genellikle kripto para transferi şeklinde gerçekleşirken, ülkenin resmi Twitter hesabı da yapılacak bağışların bitcoin, ethereum ve tether cinsinden olmalarını rica etti.

Ek olarak, Binance’in Ukrayna’ya 10 milyon dolarlık bir yardımda bulunacağı; Ukrayna ordusunun ise tek seferde 3 milyon dolarlık bir bağış aldığı öğrenildi.

Kaynak: Cryptocurrencies rebound, with bitcoin rising as much as 14%, as Russian and Ukrainian buyers pile in – Business Insider