UYGULAMA & YAZILIM

Digital Age | 03.03.2022 - 20:58

Apple, Rusya’ya tepkisini bu kez Kırım üzerinden gösterdi

Kırım, 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilmişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından Ukrayna’nın yanında duran ve Rusya’da cihaz satışlarını durduran Apple, Rusya’ya tepkisini bir başka hamle ile gösterdi.

2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen ve yeni bir yönetim atanan Kırım, 2019 yılına kadar Apple’ın Harita ve Hava Durumu uygulamaları üzerinde bağımsız bir bölge olarak görünüyordu. 2019 yılında yayınlanan bir güncelleme ile Kırım, Harita ve Hava Durumu uygulamalarına Rusya’dan bağlanıldığında Rusya’nın bir parçası olarak görünmeye başladı. Bağlantı Rusya dışından sağlandığında ise Kırım güncelleme öncesinde olduğu gibi bağımsız bir bölge olarak görünüyordu.

Apple’ın yayınladığı bu güncelleme Ruslar tarafından doğru bir hamle, bir düzeltme olarak görülürken, Ukraynalı yetkililer ve vatandaşlar, Kırım’ın Ukrayna’ya bağlı olduğunu ve Rus işgali altında olduğunu söyleyerek Apple’ı eleştirmişlerdi.

Rusya’nın sekiz gün önce Ukrayna’nın başkenti Kiev de dahil olmak üzere pek çok farklı bölgesine saldırması ile başlayan savaş, Apple’ın Kırım konusunda fikrini değiştirmesine yol açtı. An itibarıyla Apple Harita ve Hava Durumu uygulamaları Kırım’ı Ukrayna’ya bağlı bir bölge olarak gösterirken, bu durumun tek istisnası bağlantının Rusya’dan yapılması. Uygulamaya bağlantı Rusya’dan yapıldığında Kırım hâlâ Rusya’nın bir parçası olarak görünüyor.

Kaynak: Apple ‘doesn’t give a damn,’ marks Crimea as part of Russia on Apple Maps – Mashable