Skip to main content

Cinsel taciz ve cinsiyetçi yönetim haberlerinde sonra Uber yeni bir krizle karşı karşıya.

20 Şubat’taki haberimizde Uber’de cinsel taciz ve cinsiyetçi yönetim haberini paylaşmıştık. Uber bunun üzerine soruşturma başlatmış ve 7 Haziran’da 20 çalışanı işten kovmuştu. Girişimdeki son gelişme ise CEO Travis Kalanick’in 21 Haziran’daki istifası idi.

Bütün bu hadiselerin ardından Uber’de dün yeni bir kriz ortaya çıktı. Wall Street Journal’da (WSJ) yayımlanan habere göre, Uber, Singapur’da 1000 Honda Vezel SUV satın aldı ve bunları sürücülere kiraladı. Fakat, bu araçlar Nisan 2016’da Honda tarafından bir elektrikli parçanın aşırı ısınarak yangına neden olabileceği gerekçesiyle geri çağırılmıştı. Singapurlu Uber yöneticilerinin bu noktayı bilerek otomobilleri satın aldıkları ortaya çıktı. WSJ bu veriye Uber’in iç yazışmalarına erişerek ve konuya yakın kaynaklarla yaptığı görüşmelere ulaştı.

WSJ’daki haberde bu yıl Ocak ayında kiralanan Vezel araçlardan birinde, yolcunun inmesinden sonra yangın çıktığı belirtiliyor. Haberde iç bölümde erime olduğu ve ön camda delik ortaya çıktığı ifade ediliyor. Sürücü yangını sorunsuz şekilde atlattı.

WSJ konuya ilişkin Uber’in görüşlerine de yer veriyor. Uber’in açıklamasında  yangınla ilgili hemen harekete geçtikleri ve Singapur kara ulaşım yetkilileriyle işbirliğine giderek sorunun çözümü için birlikte çalıştıkları aktarılıyor.