Skip to main content

WannaCry isimli fidye yazılımının durdurulmasına yardım eden İngiliz hacker Marcus Hutchins, ABD’de gözaltına alındı.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), tüm dünyaya yayılarak büyük endişe yaratan WannaCry fidye yazılımının durdurulmasında önemli rol oynayan 23 yaşındaki Marcus Hutchins‘in gözaltına alındığını duyurdu.

Bir konferans için geldiği Las Vegas’ta İngiltere’ye dönmek üzereyken alıkonan siber güvenlik uzmanının, daha önce karıştığı bir hackleme olayı nedeniyle gözaltına alındığı bildirildi. Hutchins’in banka hesaplarına girmeye yarayan kullanıcı adı ve parolalara erişim imkânı veren “Kronos banking Trojan” isimli bir yazılım geliştirip, sattığı iddia edildi.

Hutchins’in gözaltına alındığı haberi siber güvenlik camiasında şok etkisi yarattı. Birçok siber güvenlik uzmanı, aldığı hızlı önlemlerle WannaCry’ın yayılmasını durduran genç araştırmacıya destek çıktı.

Mayıs ayında ortaya çıkan ve dünya genelinde birçok firmayı hedef alan WannaCry fidye yazılımı, aralarından Türkiye’nin de bulunduğu 150’den fazla ülkede sağlık sektöründen telekom hizmetlerine kadar birçok alanı felce uğratmıştı. Marcus Hutchins, İngiltere’de Ulusal Sağlık Hizmeti’nin sistemini de hedef alan siber saldırıyı etkisizleştirerek ülkesinde bir anda ünlenmişti.

Windows işletim sistemindeki açıklardan yararlanarak bilgisayarları kontrolü altına alan ve kullanıcılardan Bitcoin ile ödeme (fidye) isteyen yazılım, bu talebin karşılanmaması halinde onları bir daha bilgisayarlarını kullanamamakla tehdit ediyordu.