İŞ DÜNYASI

Sebla Kutsal | 07.06.2017 - 11:56

Uber’de taciz soruşturması: 20’den fazla çalışan kovuldu

ABD merkezli ulaşım çözümleri şirketi Uber, taciz suçlamaları nedeniyle yürüttüğü soruşturmalar sonucunda 20'den fazla çalışanını işten çıkardı.

Dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden biri olan ve mobil uygulamasıyla 60’a yakın ülkede hizmet veren Uber, taciz suçlamalarıyla başlayan soruşturmalar kapsamında 20’den fazla çalışanını zorbalık, cinsiyetçilik ve çeşitli taciz eylemleri nedeniyle işten çıkardı.

Bloomberg tarafından açıklanan ve Uber tarafından doğrulanan bilgilere göre; işten çıkarmalar cinsel taciz, fiziksel ve duygusal şiddet iddiaları sonrasında başlatılan soruşturmalar sonucunda gerçekleşti. Ayrıca, 57 çalışanın hala soruşturma altında olduğu, 31 çalışanın davranışları nedeniyle danışmanlık veya eğitim benzeri bir süreçten geçirildiği ve 7 kişinin yazılı uyarı aldığı belirtildi.

Ataerkil şirket kültürü ve mobing iddialarıyla uzun süredir başı belada olan Uber, eski bir kadın çalışanın şirkette yaşadıklarını bloguna yazmasıyla eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Şirkete yöneltilen taciz suçlamaları akabinde, 215’i aşkın çalışanı soruşturma kapsamına alan Uber’in, önümüzdeki hafta konuyla ilgili bir rapor yayımlaması bekleniyor.