İŞ DÜNYASI

H.Kerem Fındık | 20.02.2017 - 17:19

Uber’de cinsiyetçi yönetim iddiaları

Uber’de çalışan bir mühendisin firmaya ilişkin iddiaları!

Kasım 2015’de araç çağırma uygulaması Uber’de konum güvenilirlik mühendisi (site reliability engineer) olarak çalışmaya başlayan Susan Fowler, şirket içindeki cinsiyetçi yönetim tarzını açığa çıkaran bir blog yazısı yayımladı. Susan Fowler, göreve başladığı ilk günden itibaren cinsiyetçi bir yönetimle karşılaştığını iddia ediyor ve yöneticisinin şirket sohbet platformu üzerinden kendisini taciz etmeye başladığını belirtiyor: “…Yöneticim kız arkadaşının açık ilişki yaşadığını söylüyor ve kolayca partner bulduğunu ama kendisinin bulamadığını yazıyordu. Şurası açık ki, beni kendisiyle seks yapmaya zorluyordu…Derhal bu mesajların ekran görüntüsü aldım ve durumu İK departmanına bildirdim…”

Susan Fowler, İK ile yaşadığı süreçte kendisine bu yöneticinin daha önce de bu tür davranışları olduğunu aktarıyor. İK’nın Fowler’a verdiği bilgiye göre, bu yöneticinin yüksek performansa sahip bir çalışan olduğu belirtiliyor ve kendisinin herhangi bir cezaî işleme tabi tutulmayacağı açıklanıyor.

İddialara karşı CEO’nun açıklaması

Fowler bunun ardından şirket içinde farklı bir ekibe geçiyor. Uber’de farklı kadınlarla tanışan Fowler, bu kadınların da benzer deneyimlere sahip olduğunu öğreniyor.  Bunun üzerine Fowler ve arkadaşları, İK bölümüyle bir görüşme ayarlayarak iddiaların araştırılmasını talep ediyor. Fowler İK ile görüşmede İK sorumlusunun adı geçen yöneticiyle ilgili kendilerine herhangi bir şikâyet gelmediğini yazıyor.

Susan Fowler’ın iddialarını okuyan Uber CEO’su Travis Kalanick, Twitter hesabından bir açıklama yayımladı. Kalanick, blog yazısındaki iddiaların iğrenç ve inandıkları her şeye karşı olduğunu belirtiyor. “Bu şekilde davranan veya bunun doğru olduğuna inanan kim varsa, işten çıkarılacaktır” diyen Kalanick, İK’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Liane Hornsey’e araştırma için talimat verdiğini belirtiyor. Kalanick ayrıca bu tür davranışların Uber’de yeri olmadığını sözlerine ekliyor. Konuy ilişkin diğer bir açıklama da, Uber Yönetim Kurulu Üyesi Arianna Huffington’dan geldi. Huffington, Kalanick’le görüştüğünü ve tam bir bağımsız araştırma için Liane Hornsey ile çalışacağını belirtiyor.

Öte yandan, Susan Fowler Uber’de çalışmaya başladığı dönemde şirkette kadın çalışanların oranının yüzde 25 olduğunu kaydediyor. Fowler’ın verdiği bilgiye göre, işten ayrıldığı dönemde bu orana yüzde 3’e düşüyor. Fowler, Aralık 2016’da Uber’deki görevinden ayrıldı ve Ocak ayında Stripe’da çalışmaya başladı.

Susan Fowler’ın blog yazısını şu linkte bulabilirsiniz.

[Güncelleme]

Uber CEO’su Travis Kalanick, gündemdeki iddiaların araştırılması için eski başsavcı Eric Holder’ı görevlendirdi.

Reuters’da yayımlanan habere göre, Eric Holder, Başkan Barack Obama döneminde başsavcı olarak çalışıyordu.

Holder, Covington & Burling isimli hukuk firmasında görevli ve araştırma için şirket ortağı Tammy Albarran ile işbirliği yapacak.

Uber skandalı Türkiye’de yaşansa neler olurdu? (Haberi okumak için tıklayın) Türkiye’de benzer süreçler nasıl işliyor? Haberi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.