SOSYAL AĞLAR

Digital Age | 16.11.2021 - 13:16

Twitter, kaybolan tweetlerin çaresini kontrolü kullanıcılara vermekte buldu

Platform iyileştirme çabalarına devam eden Twitter, yakın zamanda sunduğu pek çok özelliğe bir yenisini ekledi.

Twitter, kullanıcılarının yeni tweetleri görme biçimlerini değiştirmek amacıyla web platformunda güncellemeye gidiyor. Bu güncelleme ile platformun tarayıcıdan görüntülenmesi halinde sayfanın yeni tweetleri göstermek üzere otomatik olarak yenilenmesi durduruluyor. Artık yeni tweetlerin ne zaman yükleneceğine kullanıcılar karar verecek.

Twitter, kullanıcılar tweetlere göz atarken sayfanın otomatik olarak güncellenmesinin bazı tweetleri akışta ulaşılamaz hale getirdiğini ve deneyimi kötüleştirdiğini kabul etmişti. Şimdi atılan adım ile bu durumun önüne geçiliyor, zira sayfa güncelleme kontrolü artık tamamıyla kullanıcılara bırakılıyor.

Şirket, yakın zamanda webde paylaşılan tweetlere eklenen görsellerin kırpılmayacağını da açıklamıştı. Bir tweete eklenen görselin tweet paylaşıldıktan sonra nasıl görüneceği bilinemiyordu. Zira görsellerin nasıl kırpılacağına bir algoritma karar veriyordu. Twitter, yakın zamanda bu algoritmayı devre dışı bırakarak, kullanıcıların görselleri yükledikleri şekilde paylaşabilmelerine imkân sağladı.

Son dönemde platform deneyimini iyileştirmeye çalışan Twitter, internet kullanıcılarına Spaces olarak adlandırılan sesli sohbet odalarına bir Twitter hesabına sahip olmadan katılabilme imkânı sağlamıştı. Ek olarak, pazartesi günü ABD ve Yeni Zelanda için Twitter Blue adlı premium üyelik hizmetini kullanıma sunan Twitter’in, bu hizmeti yakın zamanda Kanada ve Avusturalya’da da kullanıma açması planlanıyor.

Kaynak: Say goodbye to disappearing tweets: Twitter no longer auto-loads new tweets on the web – TechCrunch