Skip to main content

Florida’da görülen Starlink anteni Tesla’nın gelecek planları ile ilgili spekülasyonlara yol açtı.

Bir Tesla kullanıcısının Lake City, Florida’da bir Tesla şarj istasyonunda Starlink anteni gördüğünü Reddit üzerinden paylaşması gündeme oturdu. Henüz Tesla’nın kaç şarj istasyonuna kaç adet anten yerleştirdiği ya da nerelere antenlerin dağıtılacağı bilinmemekle birlikte, Tesla kullanıcıları, bu antenlerin araçların şarjı sırasında internet bağlantısı sağlanması amacıyla kullanılacağı konusunda spekülasyonlara başladılar.

Tesla, Premium Connectivity Plan adı altında aylık 10 dolar karşılığında çeşitli internet hizmetleri sunmakta. Bu ücreti ödeyen Tesla kullanıcıları, navigasyonun yanı sıra canlı trafik, uydu görünümlü haritalar, Netflix, Hulu, Youtube gibi popüler bazı platformlardan video akışları, karaoke, Spotify’den müzik akışı ve internet tarayıcısını kullanabiliyorlar. Ücreti ödemeyen kullanıcılar için verilen tek hizmet ise navigasyon. Starlink anteninin Tesla şarj istasyonunda görülmesinin ardından, bu hizmetlerden bazılarının araçların şarj olmaları sırasında ücret ödemeyen kullanıcılara sunulabileceği konuşuluyor, zira elektrikli araçların şarj süresi fosil yakıtlı araçların yakıt alım süresine göre bir hayli uzun.

Öte yandan, bu hamlenin Tesla’nın diğer elektrikli araçları kullanan sürücüleri cezbetme projesinin bir parçası olabileceği de söyleniyor. Goldman Sachs tarafından yapılan bir hesaplamaya göre halihazırda 1 milyar dolar civarında olan şarj geliri, Tesla’nın şarj istasyonlarını diğer üreticilerin araçlarına açmasıyla 25 milyar dolara çıkabilir.

Tesla’nın Hollanda’da yer alan 10 şarj istasyonunda diğer üreticilerin elektrikli araçlarının şarj edilmesine izin verdiği biliniyor. Bu pilot çalışmanın ABD yerine Hollanda’da yapılmasının nedeni, Avrupa’da şarj kablolarının standartlaştırılması. ABD’de ise diğer üreticilerin araçlarını kullanan sürücüler, araçlarını Tesla şarj istasyonlarında şarj etmek istediklerinde çeşitli dönüştürücüler kullanmak zorundalar. Tesla’nın şarj istasyonlarında internet hizmeti vermesinin ChargePoint ve EVgo gibi rakiplerinin müşterilerini cezbetmesinde önemli bir rol oynayacağı kanısı yaygın.

SpaceX, dünyanın en kuytu köşelerine bile internet hizmeti sağlama amacıyla 2018 yılından bugüne kadar bin 844 adet Starlink uydusunu uzaya gönderdi.

Kaynak: Tesla is apparently installing Starlink antennas at some charging stations – The Verge