Skip to main content

Rusya’nın eski bir uydusunu vurması sonucu ortaya çıkan uzay çöpünün Uluslararası Uzay İstasyonu’na zarar verme potansiyeli, astronotların kendilerini korumak için önlem almalarına yol açtı.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre Rusya’nın anti-uydu füze (ASAT) testi sırasında eski uydularından birini vurması üzerine Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) bulunan 7 astronot, ISS’ye entegre bir biçimde bekleyen Soyuz ve Crew Dragon uzay araçlarına sığındılar. İmha edilen uydunun bin 500 kadar uzay çöpü ortaya çıkardığının ve bu uzay çöplerinin ISS’deki astronotlar için tehlikeli olduğunun altı çizildi.

Her ne kadar uzay çöpünden dolayı Uluslararası Uzay İstasyonu herhangi bir hasar almamış olsa da NASA durumu incelemeye devam ediyor. Dünyanın 250 mil, yani yaklaşık 400 kilometre üzerinde süzülen Uluslararası Uzay İstasyonu, dünya etrafındaki dönüşünden dolayı her 90 dakikada bir uzay çöpünün olduğu alanın içinden ya da yakınından geçiyor.

İlk uyarıda iki saat kadar uzay araçları içerisinde beklemeleri söylenen astronotların ikinci ve üçüncü geçişlerde de yine aynı şekilde Crew Dragon ve Soyuz uzay araçlarına sığınmaları istendi.

NASA yöneticilerinden Bill Nelson, Rusya’nın on yıllardır uzay çalışmalarında öncü konumundaki ülkelerden biri olduğunu belirterek, Rusya’nın kendi uydusunu bu şekilde vurmasının pervasızca ve tehlikeli olduğunu söyledi. Bu hamle ile Rusya’nın sadece ABD’nin ve diğer ülkelerin astronotlarının değil, kendi kozmonotlarının da hayatını tehlikeye attığını belirten Nelson, böyle bir hareketin düşünülemez olduğunu aktardı. Ayrıca, bu hamlenin Çin’e ait olan uzay istasyonunu ve Çinli taykonotları da tehlikeye attığını vurguladı. Nelson, tüm ulusların anti-uydu füzeleriyle uzay çöpü yaratmama konusunda sorumluluğunun olduğunu ve bu tür aktivitelerin sadece Uluslararası Uzay İstasyonu ve orada bulunan astronotlar için değil, diğer uzay uçuş faaliyetleri için de tehlikeli olduğunu söyledi.

Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos tarafından yapılan açıklamada ise durumun takip edildiği, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun tehlikesiz, yeşil bölgede olduğu belirtildi.

NASA’nın daha önce yaptığı bir araştırmaya göre halihazırda on milyonlarca uzay çöpü dünyanın etrafında dolaşmakta. Bu çöplerin çoğu bir milimetreden küçük ve takip edilemez olmakla birlikte, 500 bin adet misket boyutunda uzay çöpünün olduğu düşünülüyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu dünyanın etrafında saatte 17 bin 500 mil, yani saatte yaklaşık 28 bin 160 kilometre hızla dönerken, istasyona çarpacak herhangi bir objenin ciddi hasar yaratma riski var. Halihazırda çalışmakta olan uzay istasyonunun bir çarpışma ile önemli iletişim fonksiyonlarını ve önemli verileri kaybetmesi olası. Ayrıca, böyle bir çarpışmanın daha fazla uzay çöpü yaratacağı da düşünülüyor.

Kaynak: Space Station Emergency Caused by Cloud of Satellite Debris – Digital Trends