Skip to main content

Görsel ön izleme kırpma algoritmasının yanlı olduğuna dair eleştiriler alan Twitter, görsel ile birlikte paylaşılan tweetlerde görselleri kırpma özelliğini kaldırdı.

Twitter, bu yılın Mayıs ayında yayınladığı bir güncelleme ile mobilde görsel ön izlemelerinin tamamının görüntülenmesine izin vermişti. Platform artık web tarayıcılarda da görsel ön izlemelerini kırpmayacak. Bu gelişme, her ne kadar ufak bir güncelleme gibi görünse de Twitter bir süredir görsel ön izlemesi hazırlayan algoritmanın ırk ve cinsiyet temelli ayrımcılık yaptığı düşüncesiyle eleştiri yağmuruna tutuluyordu.


Bir tweet ile birlikte portre, yani dikey bir fotoğraf paylaşıldığında görselin ön izlemesi algoritmanın karar verdiği şekilde kırpılarak gösteriliyordu. Bu değişiklik ile birlikte tweet içerisinde görselin tamamını görebilmek mümkün olacak.
Bir tweetin bir web sitesine eklenmesi halinde ise algoritma kare veya kareye yakın bir formda ön izleme göstermeye devam edecek. Fakat bir web makalesi linki bir tweet içerisinde paylaşıldığında ön izleme 16:9 formatında kırpılmış olarak gösterilmeye devam edilecek.

Kaynak: Twitter has stopped cropping image previews on the web, too – Engadget