İŞ DÜNYASI

Digital Age | 11.11.2021 - 11:25

Elon Musk yaklaşık 5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattığını açıkladı

Vergi yükümlülüklerini yerine getirmek için Tesla hissesi satan Musk, konuyla ilgili bir Twitter anketi yapmıştı.

Elon Musk, dün yaptığı bir açıklama ile yaklaşık 5 milyar dolarlık Tesla hissesi satışı yaptığını duyurdu. Pazartesi ile Çarşamba günleri arasında satışı yapılan 4,5 milyon Tesla hissesi, Çarşamba gününün kapanış seviyesi olan 1,067.95 dolar üzerinden hesaplandığında toplam meblağ yaklaşık olarak 4,8 milyar dolara tekabül ediyor. Fakat bir kısım hissenin daha yüksek fiyata alıcı bulduğu biliniyor.

Musk bu satış işlemlerine yaptığı Twitter anketinin hemen ertesi günü başladı. Musk, Twitter kullanıcılarına vergi yükümlülüklerini yerine getirmek için sahip olduğu Tesla hisselerinin %10’unu satıp satmaması gerektiğini sormuş, 63 milyon kişi tarafından yanıtlanan ankette katılımcıların yaklaşık %58’i “evet” yanıtını vermişti. Bu anketin ardından iki gün içerisinde Tesla hisselerinde %16’lık bir düşüş yaşanmıştıı.

Satışa dair belgeler bu satışın anketten çok önce, Eylül ayında planlandığını gösteriyor. Öte yandan, Musk’un anketi yaklaşık 20 milyar dolarlık hisse satışına işaret ederken, geri kalan satışlara dair herhangi bir planın belgelerde yer almaması dikkat çekti.

Kaynak: Elon Musk: Tesla boss sells $5bn of shares after Twitter poll – BBC News