Skip to main content

Microsoft, çocukların programlamayı öğrenmesinde oyunlaştırmaya ve tüm zamanların en çok satan oyununa güveniyor.

Çocuklara ve gençlere kod yazmayı öğretmeyi amaçlayan Code.org’un Salı günü yaptığı bir açıklama Microsoft’un konuya nasıl yaklaştığını bir kez daha ortaya koydu. Açıklamaya göre bu yılın Hour of Code etkinliği de Microsoft tarafından hazırlanmış Minecraft temalı bir eğitim içerecek.

Microsoft hem Minecraft adlı oyunun sahibi hem de Code.org’un en büyük destekçilerinden biri konumunda. Code.org için tüm zamanların en çok satan oyunu olarak bilinen Minecraft temalı bir eğitim hazırlayan Microsoft, bu yıl ile birlikte yedi yıldır Code of Hour etkinliğine Minecraft etkinliği hazırlıyor. Ek olarak, Microsoft bugüne kadar Hour of Code etkinlikleri için hazırladığı Minecraft temalı eğitimlere 100 milyondan fazla öğrenci girişi olduğunu açıkladı.

Bu yılın teması, 8-16 yaş arası çocukların temel kod yazma konseptlerini keşfederek bazı tarihi hataları düzeltmeleri olduğu belirtildi. “Kendi maceranı seç” tarzı bir oyun deneyimi içerisinde temel kod yazım becerileri ile geleceğin kurtarılması temasına sahip bu eğitimde çocuklar Çin Seddi’nin pandalar tarafından yıkılmasını, piramitlerin küpler şekilde inşa edilmelerini, Mona Lisa’nın yüz ifadesinin değiştirilmesini engelleyecekler.

Oyunlaştırmanın kod yazma ve programlama konusunda önemli bir araç olduğuna inanan Microsoft, eğitimcilerin Microsoft Teams Live Events kullanarak Hour of Code derslerini bir Microsoft Eğitim Uzmanı öncülüğünde sınıflara taşıyabileceklerini de açıkladı.

Kaynak: Microsoft Is Very Determined That Kids Will Learn To Code Using Minecraft – Slashdot