Skip to main content

İzleyicilerden gizlenecek olan beğenilmeme sayılarını içerik üreticileri görebilecekler.

Youtube, beğenilmeme sayılarını gizleyeceğini açıkladı. Bu kararın görece küçük kanallara sahip içerik üreticilerini beğenmeme saldırılarından korumak amacıyla alındığı açıklayan şirket, izleyiciler ve içerik üreticiler arasında anlamlı etkileşimleri destekleme düşüncesinin de bu kararda etkisinin olduğunu belirtti. Beğenmeme tuşu platform üzerinde var olmaya devam edecek, fakat bir videonun beğenilmeme sayıları sadece içerik üreticileri tarafından görülebilecek.

Mart ayında beğenilmeme sayılarını gizleme denemesi yapan Youtube, içerik üreticilerine videolarının beğenilmeme sayılarını gizleme seçeneği sunmuştu. Şimdi, beğenilmeme sayıları tüm videolarda gizlenecek. Bu değişikliğin tüm platformda bir anda yapılmayacağı, zamana yayılacağı biliniyor.

Bugüne kadar izleyiciler beğenme ve beğenmeme tuşlarının kaç kez kullanıldığını görebiliyorlardı. Bu durum, izleyicilerin bir videoyu izleyip izlememe kararlarını da etkiliyordu. Youtube, beğenilmeme sayılarını gizlemeyi test ettiğinde insanların bu tuşu daha az kullandıklarını açıkladı. Şirket, “Sadece beğenmemek için geldim” yorumunun beğenmeme tuşuna basıldığında beğenilmeme sayısının artışına yol açması gibi bir etkisi olmadığı için izleyicilere daha az çekici geldiğini de ekledi. Kullanıcılar yorum yapmaya izin verilen videoların altına yorum yapabilecek, beğenme ve beğenmeme tuşlarını algoritmanın kendilerine uygun videolar önermesi için kullanabilecekler.

Beğenilmeme sayılarının gizlenmesi Youtube’nin kendi tarihinde yaşadığı bir olay ile de ilişkilendirilebilir. Her yıl, o yılın önemli önemli videolarından ve trendlerinden hazırladığı Rewind adlı bir video paylaşan Youtube, 2018 Youtube Rewind videosunun platformdaki en çok beğenilmeyen video olması dolayısıyla Rewind videolarını iptal etmişti. Öte yandan, sayıları gizlemenin, izleyicileri bilgilendirici gibi görünen reklamları izlemek gibi durumlara davet edeceği de tartışılıyor.

Yine de küçük kanalları korumak isteyen Youtube’nin farklı fikirlere sahip olduğu da biliniyor. Bu fikirler arasında bir videonun neden beğenilmediğinin yazılması ve videonun belirli bir bölümü izlenmeden beğenmeme tuşuna basılamaması da var.

Kaynak: YouTube gives dislikes the thumbs-down, hides public counts – The Verge