Skip to main content

Davada, şirketlerin teknolojilerinden para kazanırken yazarlara ödeme yapmayı reddettiği belirtiliyor.

OpenAI, üretken yapay zekâ teknolojisini eğitmek için başkalarının fikri mülkiyetini izinsiz kullanmakla suçlandığı yeni bir davayla karşı karşıya kaldı. Ancak bu sefer daha önce açılan davalardan farklı olarak, Microsoft’un da davalı olduğu belirtiliyor.

Reuters’ın haberine göre şikâyet, şirketin büyük dil modelini eğitmek amacıyla kitaplarının ve akademik dergilerinin kullanımı için kendilerine tazminat ödenmediğini söyleyen bir grup kurgusal olmayan yazar adında Julian Sancton adlı bir yazar tarafından yapıldı.

Davada eserlerini tasarlamaya, araştırmaya ve yazmaya yıllarını harcadıklarını belirten yazarlar, OpenAI ve Microsoft’u, “insanlığın ortak eserlerini izinsiz kullanarak on milyarlarca dolar değerinde” bir iş kurarken, bunun karşılığında yazarlara ödeme yapmayı reddetmekle suçluyor. Şikâyette şirketlerin telif hakkı yasaları yokmuş gibi davrandıkları ve “telif hakkıyla korunan materyallerin sömürülmesinden muazzam mali kazanç elde ettikleri” belirtiliyor.

1897’de güneşsiz bir Antarktika kışının ortasında okyanusta mahsur kalan bir kutup keşif gezisinin gerçek hayatta kalma öyküsünü anlatan “Madhouse at the End of the Earth: The Belgica’s Journey Into the Dark Antarctic”in yazarı Sancton’ın dava dilekçesinde, kitabının araştırmasını tamamlamak için beş yıl boyunca dünyayı dolaşarak onbinlerce dolar harcadığı belirtiliyor.

Dava dilekçesine göre; böyle bir zaman ve para yatırımı Davacı Sancton ve diğer yazarlar için mümkün. Çünkü yaratıcı çabalarının karşılığında, Telif Hakkı Yasası onlara, ‘telif hakkıyla korunan eseri çoğaltma hakları’ da dahil olmak üzere, eserlerinde bir dizi özel hak veriyor.

Forbes’un haberine göre OpenAI, önceki benzer telif hakkı ihlali iddialarına yanıt olarak ChatGPT tarafından oluşturulan içeriğin “türev çalışma” niteliği taşımadığını ve dolayısıyla herhangi bir telif hakkını ihlal etmediğini söyledi.

Bu yılın başlarında senarist ve yazar Michael Chabon, George R.R. Martin, John Grisham ve Jodi Picoult da OpenAI’a aynı sebepten dava açmıştı. Komedyen Sarah Silverman da OpenAI ve Meta’yı dava etmişti. Sancton şimdi toplu davanın tüm sanıkları için tazminat ve ihtiyati tedbir talebinde bulunuyor.

Kaynak: OpenAI and Microsoft hit with copyright lawsuit from non-fiction authors – engadget