Skip to main content

ABD’li komedyen Sarah Silverman, OpenAI ve Meta’ya şirketlerin yapay zekâ sistemlerinin eğitiminde telif hakkını ihlal ettiğini iddia ederek dava açtı.

Sarah Silverman, ChatGPT geliştiricisi OpenAI ve teknoloji devi Meta’nın yapay zekâ sistemlerinin kendi çalışmaları üzerinden eğitilmesinin telif hakkı ihlali olduğunu iddia ederek şirketlere dava açtı. Silverman’ın yanı sıra iki yazar da OpenAI ve Meta tarafından geliştirilen yapay zekâ sistemlerinin, çalışmalarını kullandıklarını iddia ederek dava açtı.

OpenAI aleyhindeki dava, yazarların izni olmadan “telif hakkıyla korunan materyallerinin alındığını ve ChatGPT’yi eğitmek için kullanıldığını” iddia ediyor. Facebook ve Instagram’ın sahibi olan Meta’ya karşı açılan dava ise, LLaMa yapay zekâ sistemiyle ilgili. Yazarlar, kitaplarının LLaMa sistemini eğitmek için kullanılan başka bir kuruluş tarafından derlenen bir veri kümesinde göründüğünü iddia ediyor.

Yazarları temsil eden avukatlar Joseph Saveri ve Matthew Butterick, Mart 2023’te piyasaya sürülmesinden bu yana ChatGPT’nin, yazarların ve yayıncıların binlerce kitap da dahil olmak üzere telif hakkıyla korunan eserlere benzer metinler üretme konusundaki esrarengiz yeteneğinden endişe duyduklarına dikkat çekti.

Kaynak: Sarah Silverman sues OpenAI and Meta – BBC