Skip to main content

Elon Musk, kendi yapay zekâ şirketi xAI’ın hayata geçtiğini duyurdu. Şirketin amacı “evrenin gerçek doğasını anlamak”.

Hatırlarsanız nisan ayında Musk’ın xAI adlı bir şirket kurduğunu sizlere aktarmıştık. Ancak şirket kurulsa da konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmamıştı. Şimdi ise iş resmiyete döküldü ve Elon Musk Çarşamba günü, yeni yapay zekâ şirketi xAI’yı resmen tanıttı.  xAI’ın amacı, “evrenin gerçek doğasını anlamak”.

xAI’ın arkasındaki ekip üyeleri arasında daha önce DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Twitter ve Tesla gibi şirketlerde çalışmış isimler yer alıyor. Bu isimlerin, DeepMind’ın AlphaCode ve OpenAI’ın GPT-3.5’ı ve GPT-4’u gibi chatbot projeleri üzerinde çalıştıklarını belirtelim.

“Gerçekliği anlamak için @xAI oluşumunu duyuruyoruz” diye tweet atan Musk’ın xAI’yı ChatGPT, Bard ve Claude gibi önde gelen chatbot’ların arkasındaki OpenAI, Google ve Anthropic gibi şirketlerle rekabet edecek şekilde konumlandırdığını söyleyebiliriz.

xAI’ın kurucu ortağı Greg Yang’a göre ise girişim, yapay zekânın bir yönü olan derin öğrenmenin matematiğini araştıracak ve yapay zekâyı bir sonraki seviyeye taşımak amacıyla büyük sinir ağları için her şeyin teorisini geliştirecek.

Şirketin web sitesinde yer alan bilgilere göre Musk ve ekibi, 14 Temmuz Cuma günü canlı bir Twitter Spaces sohbetinde daha fazla bilgi paylaşacak.

Kaynak: Elon Musk launches his new company, xAI – CNBC