Skip to main content

OpenAI’ın metinden görüntüye yapay zekâ modeli Dall-E, Shutterstock kütüphanesini altı yıl daha kullanacak.

Shutterstock, OpenAI ile olan ortaklığını altı yıl daha uzattı. Uzayan ortaklık sayesinde OpenAI bu süre zarfında Shutterstock’un genişleyen resim, video, müzik ve meta veri kütüphanesini kullanarak modellerini eğitebilecek.

Stok görsel sitesi Shutterstock’un OpenAI ile ortaklığı ilk olarak 2021’de başladı. O dönemde Shutterstock, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın modelin eğitimi için “kritik” olarak nitelendirdiği anlaşmayla birlikte metinden görüntüye yapay zekâ modeli DALL-E’yi eğitmek için şirketin görüntülerini kullanmasına izin vermeye başladı. Geçen yıl Shutterstock, çalışmaları OpenAI’ın modellerini eğitmek için kullanıldığında sanatçıların zararını karşılamak için “Contributor Fund” adlı bir fon başlatmıştı.

O sıralarda Shutterstock, OpenAI’ın görüntü oluşturucusunu doğrudan web sitesine entegre etti ve yerleşik DALL-E aracı kullanılarak oluşturulmayan, yapay zekâ tarafından oluşturulan görsellerin satışını yasakladı. Ancak şimdi bu entegrasyonu genişleten Shutterstock, kullanıcılara “Shutterstock kütüphanesinin tamamındaki herhangi bir görseli düzenleme ve dönüştürme” fırsatı vereceğini söylüyor. Shutterstock ayrıca, bu yılın başlarında Meta’dan aldığı GIF oluşturma platformu olan Giphy’ye yapay zekâ özellikleri getirmeyi planlıyor.

Kaynak: OpenAI’s DALL-E will train on Shutterstock’s library for six more years – The Verge