Skip to main content

Bir grup yazar, telif hakkı ihlali gerekçesiyle ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI’ya dava açtı.

Reuters’ın haberine göre bir grup yazar, şirketin yapay zekâ chatbot’u ChatGPT’yi eğitmek için çalışmalarını yasadışı olarak kullandığı iddiaları nedeniyle OpenAI’ya dava açtı.

Cuma günü açılan davada Michael Chabon, David Henry Hwang, Rachel Louise Snyder ve Ayelet Waldman, OpenAI’ın telif hakkıyla korunan içeriklerinin “izinsiz ve yasa dışı kullanımından” yararlandığını ve kâr sağladığını iddia ediyor.

Açılan toplu dava, ChatGPT’nin yazarlar tarafından yazılan içeriği özetleme ve analiz etme yeteneğine dikkat çekiyor ve bunun “yalnızca OpenAI’ın GPT geniş dil modelini çalışmaları üzerinde eğitmesi durumunda mümkün olabileceğini” belirtiyor. Bu çıktıların telif haklarını ihlal eden çalışmalar olduğunu öne sürüyor.

Davada, “OpenAI’ın telif hakkı ihlali eylemleri kasıtlıydı, davacıların ve grup üyelerinin haklarını katı bir şekilde hiçe sayıyordu. OpenAI, GPT modellerini eğitmek için kullandığı veri kümelerinin telif hakkıyla korunan materyaller içerdiğini ve eylemlerinin materyallerin kullanım koşullarını ihlal ettiğini her zaman biliyordu” diye iddia ediliyor.

Ek olarak, bu son dava, mahkemeden OpenAI’ın “yasadışı ve adil olmayan ticari uygulamalara” girişmesini durdurmasını ve yazarlara telif hakkı ihlalleri ve diğer cezalarla ilgili tazminat ödenmesini talep ediyor. OpenAI’ın söz konusu dava ile ilgili herhangi bir açıklaması bulunmuyor.

Hatırlarsanız temmuz ayında komedyen, aktris ve yazar Sarah Silverman ile yazarlar Christopher Golden ve Richard Kadrey, içeriklerini izinsiz olarak yapay zekâ dil modellerini eğitmek için kullandıkları iddiasıyla OpenAI ve Meta’ya dava açmıştı. Haziran ayında ise yazarlar Paul Tremblay ve Mona Awad, OpenAI’yı benzer gerekçelerle dava etmişti.

Kaynak: Another group of writers is suing OpenAI over copyright claims – The Verge