Skip to main content

Binance CEO’su Changpeng Zhao, ABD’de açılan kara para aklama ve dolandırıcılık soruşturmasında suçlamaları kabul ederek istifa etti.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, ABD’nin kara para aklamayı önleyen yasaları ve yaptırım yasalarını ihlal ettiği iddialarını kabul ederek istifa etti. ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, vergi kaçırma suçundan Binance 4.3 milyar dolar, Changpeng Zhao ise 50 milyon dolar ceza ödeyecek.

Changpeng Zhao, X üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün Binance CEO’luğundan istifa ettim. Kuşkusuz duygusal olarak vazgeçmek kolay olmadı. Ama bunun yapılacak doğru şey olduğunu biliyorum. Hatalar yaptım ve sorumluluk almalıyım. Topluluğumuz, Binance ve benim için en iyisi bu” dedi.

Binance’ın artık bir bebek olmadığını, yürümesine ve koşmasına izin vermenin zamanı geldiğini söyleyen Zhao, “Binance’ın sahip olduğu derin altyapıyla büyümeye ve başarılı olmaya devam edeceğini biliyorum. Bölgesel Pazarlar Başkanı Richard Teng’in yeni CEO olduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı. Changpeng Zhao, son 6 buçuk yıldır bir gün bile izin kullanmadığını ve bundan sonraki süreçte dinleneceğini de ekledi.

Kaynak: Binance chief resigns as crypto exchange pays $4bn in fines – Financial Times