Skip to main content

OpenAI, ChatGPT’nin sesli sohbet özelliğini tüm kullanıcılar için ücretsiz olarak sunmaya başladı.

Cuma gününden itibaren gündemden düşmeyen OpenAI, yeni yönetim kuruluyla birlikte Sam Altman’ın CEO olarak dönüşüyle biraz rahatlamış olacak ki, ChatGPT’nin yeni özelliğini tanıttı.

OpenAI, Eylül ayında Android ve iOS’ta ChatGPT’nin Plus ve Enterprise abonelerinin kullanıma sunulan sesli sohbet özelliğinin, artık tüm mobil cihaz kullanıcıları için ücretsiz olarak sunulduğunu açıkladı.

OpenAI, X hesabından yaptığı paylaşımda “Sesli ChatGPT artık tüm ücretsiz kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Uygulamayı telefonunuza indirin ve bir konuşma başlatmak için kulaklık simgesine dokunun” diyerek ChatGPT’nin yeni özelliğini duyurdu.

OpenAI’ın bu duyurusunu “Deneyin. ChatGPT deneyimini tamamen değiştiriyor” ifadesini kullanarak yeniden paylaşan isim de Altman’ın kovulmasının ardından istifa eden kurucu ortak Greg Brockman oldu.

Burada minik bir es verelim. Çünkü Brockman, bu paylaşımı yaptıktan hemen sonra OpenAI’ya geri döndüğünü açıkladı.

Kullanıcılara isterlerse chatbot’la gerçek karşılıklı konuşmalar yapma seçeneği sunan sesli sohbet özelliği, sadece metinden ve birkaç saniyelik örnek konuşmadan insan benzeri sesler” üretebilen metinden sese bir model tarafından destekleniyor. OpenAI, yazılı ifadeleri sese dönüştürmek için seslendirme sanatçılarıyla birlikte çalıştı ve aralarından seçim yapılabilecek beş farklı ses oluşturdu.

Kullanıcılar yeni özelliği, Android veya iOS ChatGPT uygulamalarındaki Ayarlar menüsünden kulaklık simgesine tıklayarak etkinleştirebilir.

Kaynak: ChatGPT’s voice chat feature is rolling out to free users – engadget