GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 30.11.2021 - 10:31

NFT’leştirilen 11 Eylül temalı Banksy eserinin sanat dünyasında önemli değişimlere yol açacağına inanılıyor

Banksy’nin 2006 tarihli eseri “Warning Sign” üzerinden oluşturulan bir NFT’nin küresel sanat camiasında önemli değişimlere yol açması bekleniyor.

Eserin hem orijinaline hem de bu orijinal eser üzerinden üretilmiş olan NFT versiyonuna sahip olan medya şirketi Gloss, açık artırma ile yapılacak olan NFT satışının ardından NFT’yi satın alan kişinin aynı zamanda orijinal eserin %5 hissesine de sahip olacağını açıkladı; bu tür bir satışın eserin değerini netleştireceğini ve sanat piyasasında sismik değişikliklere yol açacağının düşünüldüğünü belirtti.

Tamamen dijital olan NFT’lerin satışı konusunda tartışmalar sürüyor. Tartışmanın bir tarafında dijital ve kopyalanabilir olduğu düşünülen eserlerin ciddi meblağlara satılmalarının bir izahı olmadığını söyleyenler, diğer tarafta ise NFT’lerin güncel sanat dünyasının bir gereksinimi olduğunu ve NFT’ler sayesinde bir devrim yaşandığını iddia edenler yer alıyor. Bu tartışma sürerken milyarlarca dolarlık bir pazara ulaşan NFT’ler günden güne daha fazla insana ulaşmaya devam ediyorlar. Bu popülarite farklı alanlarda kendini gösteriyor. Örneğin, Collins Dictionary, geçtiğimiz hafta NFT’yi yılın sözcüğü ilan etti. Öte yandan, NFT üreticileri, NFT üretimini mümkün kılan yüksek enerji tüketimi ve yüksek karbon salımından dolayı eleştiriliyorlar.

Banksy, orijinal eseri bir bölünmüş yol tabelasına ufak bir ekleme ile oluşturmuş. 11 Eylül 2001’de bir terör saldırısı sonucu yıkılan New York’un sembolü ve İkiz Kuleler olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi’ni sembolize edecek şekilde soldaki çizginin yanına stencil tekniği ile bir adet uçak figürü eklemiş.

İki uçağın İkiz Kuleler’e çarpmaları sonucu yaklaşık 3 bin insanın ölümüne yol açmasına rağmen, bu saldırıyı düzenleyen teröristlerin başarıya ulaşamadıklarını açıklayan Gloss, bu görüşü New Yorkluların ve ülkenin geri kalanının birlikteliğinin arttığını ve daha güçlü bir toplum oluşturdukları düşüncesiyle destekliyor.

Gloss’un satışa sunacağı NFT eserde orijinal eserde görülen uçağın kaybolduğu ve binaları sembolize eden çizgilerin önünde gökyüzüne doğru kuşların uçtuğu görülebiliyor. Yine stencil tekniği ile yapılmış gibi görünmesine özen gösterilen bu kuşların her birinin farklı bir uçuş stiline sahip olduğu, bu farklılık ile de saldırı sonucu hayatını kaybeden insanların her birinin eşsizliğine vurgu yapıldığı özellikle belirtiliyor. Esere Gloss’un web sitesinden ulaşılabiliyor.

Ek olarak, Gloss, NFT hakkında bilgi vermek amacıyla estetik olarak Banksy’nin ünlü belgeseli Exit Through The Gift Shop’a benzeyen Exit Through the NFT adında bir de video yayınladı.

Şu anda açık artırma süreci devam eden NFT’den elde edilecek olan gelirin bir kısmı 11 Eylül’de hayatını kaybeden itfaiye erlerinin ailelerini destekleyen New York İtfaiyesi Vakfı’na bağışlanacak.

Kaynak: Banksy-inspired NFT drives ‘seismic’ change in art world – BBC News