Skip to main content

Twitter’in kurucularından Jack Dorsey, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile CEO’luktan istifasını açıkladı. Dorsey’in koltuğunu şirketin CTO’su Parag Agrawal devralacak.

Twitter’in kurucularından olan ve bir süredir şirkette CEO olarak görevine devam eden Jack Dorsey, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile istifasını duyurdu. Dorsey, bu kararını şirketin kurucularının aktif görevde olmadığı bir geleceğe hazır olduğu gerekçesiyle açıklarken, CEO koltuğunu devralacak olan CTO Parag Agrawal’a güveninin tam olduğunu da ekledi. Dorsey, Twitter Yönetim Kurulu’ndaki görevini ise önümüzdeki yıl bırakacak.

Şirketin kurucu liderliğindeki bir yapıdan vazgeçmek için hazır olduğu düşüncesiyle bu kararı tek başına aldığını söyleyen Dorsey hem üzgün hem de sevinçli olduğunu belirtti.

2011 yılında Twitter’a katılan Agrawal, 2017 yılından bu yana şirkette CTO olarak görev aldı. Dorsey’in ardından bir tweet paylaşan Agrawal, şirketin önündeki fırsatlara odaklanacağını belirtti.

Şirketin hisseleri bu haberin ardından kısa bir süreliğine yükselirken, %3 artış seviyesinde dengeye oturdu. Ardından işlemler durduruldu.

2015 yılından beri Twitter’in CEO’su olan Dorsey, 2007 yılında şirketin ilk CEO’su olarak görev yapmış, fakat 16 ay sonra kovulmuştu. Dorsey, aynı zamanda, 2009 yılında kurduğu dijital ödeme şirketi Square’nin CEO’su.

Kaynak: Twitter’s Jack Dorsey steps down as CEO – CNet