GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 25.11.2021 - 11:23

Collins Dictionary, NFT’yi yılın sözcüğü seçti

Collins Dictionary NFT'yi yılın sözcüğü seçerken, teknoloji dünyasına damga vuran bazı terimlere ve Z Kuşağı'nın kullandığı bazı sözcüklere de dikkat çekti.

Collins Dictionary, her yıl olduğu gibi bu yıl da yılın kelimesini ve sözlüğe eklenecek yeni kelimeleri seçti. Bu yılın seçimlerine teknoloji dünyasının artık aşina olduğu bazı terimler ile Z Kuşağı’nın gündelik hayatta kullandığı bazı kelimeler damga vurdu.

Ulaştığı milyarlarca dolarlık piyasa ile özellikle sanat dünyasını kasıp kavuran, adeta yeni bir ‘altına hücum’ dönemi başlatan, fakat bir yandan da telif hakları konusunda pek çok soruyu yanıtsız bırakması ve iklime olan oldukça negatif etkileri dolayısıyla eleştiri yağmuru altında kalan NFT konsepti, Collins Dictionary’nin seçimini de etkiledi. Non-fungible token, yani takas edilemez, değiştirilemez eşsiz token, jeton anlamına gelen “NFT”, tek başına bir kelime olmamasına, bir kısaltma olmasına rağmen Collins Dictionary tarafından yılın kelimesi seçildi.

NFT’nin yanı sıra sözlüğün 2021 listesinde bulunan diğer bazı kelimeler ise teknolojinin hayata etkisini gösterir nitelikte. Zira internetin evriminin bir sonraki adımı olduğu düşünülen ve Meta, Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinden Niantic gibi oyun şirketlerine, Nike gibi spor yaşam markalarına kadar pek çok şirketin telaffuz ettiği ve kurulumları için hazırlıklar yaptığı metaverseler, Collins Dictionary tarafından es geçilmedi. İlk defa Neal Stephenson tarafından insanların gerçek dünyadan kaçarak sığındıkları sanal dünyanın adı olarak 1992 tarihli Snow Crash adlı romanda kullanılan “metaverse” kelimesi, Collins Dictionary’nin bu yılki seçimlerden biri oldu.

“Crypto” kelimesi ise bu yılın bir diğer tercihi.

Collins Dictionary, sadece teknoloji ile ilişkili terimleri seçmekle kalmadı, Z Kuşağı’nın sıklıkla kullanmaya başladığı bazı kelimeleri de sözlüğe dahil etme kararı aldı. Havalı olmayan anlamına gelen “cheugy”, iklim değişikliğinden dolayı yaşanan endişeye atıfta bulunan “climate anxiety”, Bridgerton adlı, İngiliz tarihinde Regency Dönemi olarak anılan dönemi anlatan Netflix dizisinin popülerleştirdiği bir tür moda akımının adı olan “Regencycore” kelimeleri bunlardan bazıları.

Collins Dictionary’nin sözlüğe eklediği bir diğer sözcük ise pandemi döneminde dünyanın pek çok ülkesinde kullanılan temas takip uygulamaları ile ilgili. İnsanları yaşanan gelişmeler konusunda bilgilendiren ve insanların ne zaman kendilerini karantina altına almaları, ne zaman ve hangi bölgelerde diğer insanlar ile temastan kaçınmaları gibi konularda uyaran temas takip uygulamalarının insanları bildirim yağmuru altında tutmasına atıfta bulunan bir kelime, “pingdemic” de sözlükte yerini aldı.

Kaynak: ‘NFT’ is Collins Dictionary word of the year, along with other Gen Z gems – Mashable