Skip to main content

Kore meşeili Samsung, bir taraftan çip krizini aşmaya çalışırken diğer taraftan bu krizin gelecekteki etkileri için önlem almak istiyor.

Samsung, dünya çapında yaşanan çip krizine çözüm aramaya devam ediyor. Şirket, bu krizin aşılması yönünde atacağı adımlara bir yenisini daha ekleyerek, Teksas’ta 17 milyar dolarlık bir yarı iletken fabrikası kuracak. Bu yatırım, Koreli şirketin ABD’de yaptığı en büyük yatırım olacak.

Fabrika inşaatının 2022’nin ilk yarısında başlaması ve fabrikanın 2024’ün ikinci yarısında imalata hazır hale gelmesi bekleniyor. Mashable, fabrikanın toplam 5 milyon metrekarelik bir alana yayılacağını ve Samsung’un Taylor, Teksas’ı Austin’deki fabrikasına yakınlığı nedeniyle özellikle seçtiğini aktardı. Yerel yarı iletken ekosistemi, bölgenin altyapısı, yerel yönetimin desteği ve topluluk oluşturma fırsatları gibi faktörlerin Samsung’un kararında etkili olduğu da belirtildi.

Samsung, fabrikanın üreteceği ürünlerin 5G, yüksek performanslı bilgi işlem, yapay zeka ve mobilde kullanılacağını açıklarken, fabrikanın tam kapasite çalışmaya başladığında 2 bin kişiye iş imkânı sağlayacağı belirtildi.

Halihazırda dünyadaki en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan Samsung hem kendi cihazları hem de Google ve Nvidia da dahil olmak üzere başka pek çok şirketin ürünleri için çip üretimine devam etmekte. Bu yeni fabrikanın özellikle ABD menşeili şirketler karşısında Samsung’un elini güçlendirmesi ve gelecek yıllarda çip krizinin etkisini bir nebze de olsa azaltması bekleniyor.

Kaynak: Samsung to build $17 billion chip factory in Texas – Mashable