Skip to main content

Twitter, Norveç Maliye Bakanı’na ait olduğu düşünülen sahte bir hesabı onayladı. Norveç yetkilileri tarafından yapılan açıklamada bu hatanın Twitter’in suçu olmadığı belirtildi.

Twitter’in Norveç Maliye Bakanı Trygve Slagsvold Vedum’a ait olduğu düşüncesiyle onayladığı hesabın sahte bir hesaba ait olduğu ortaya çıktı. Fakat görünüşe göre, bu durum Twitter’in suçu değil.

Norveç’te faaliyet gösteren teknoloji sitesi NRKbeta’ya göre Norveç Başbakanlık Ofisi ve Norveç Ulusal Güvenlik Kurulu (NSM), Twitter’e yanlış hesap bilgilerini ilettiler.

Raporlar, Norveç Maliye Bakanı Vedum’un bir Twitter hesabına sahip olmamasına rağmen, Eylül ayında seçilmesinin ardından kendisi adına birkaç sahte hesabın açıldığını gösteriyordu. Geçtiğimiz ay, Norveç Maliye Bakanlığı tarafından gönderilen bir tweet ile Maliye Bakanı’nın bir Twitter hesabının olmadığı duyuruldu.

Twitter tarafından mavi tik ile onaylanan hesabın sahte hesap olmasına rağmen Bakan Vedum tarafından yazılmışçasına muhalefeti eleştirmesi, bu süreçte siyasi arenada çeşitli tartışmalara da yol açtı.

Başbakanlık İletişim Ofisi, bu hatada Twitter’in herhangi bir suçunun olmadığını doğruladı. Hesapların Başbakanlık Ofisi ve NSM tarafından kontrol edildikten sonra ilgili sosyal medya platformlarına iletildiği söylenirken, bahsi geçen sahte hesap silindi.

Twitter, 4 yıl kadar ara verdiği hesap onaylama sürecine yenilediği sistemle yakın zamanda tekrar merhaba demişti.

Kaynak: Twitter verified a fake account in the Norwegian government, but it’s not Twitter’s fault – The Verge