Skip to main content

1990’lı yılların sonlarından bu yana defalarca emekliliğini açıklamasına rağmen içindeki tutkuya yenik düşerek defalarca Studio Ghibli’ye geri dönen usta yönetmen, yeni filmi ile bir kez daha izleyicileri ile buluşacak.

Anime severlerin yakından tanıdığı bir isim olan Hayao Miyazaki, sektörden emekliliğini ilk defa 1990’lı yılların sonunda açıklamıştı. Bu açıklamadan bir yıl sonra son kez diyerek geri döndüğü Studio Ghibli’de ismi Türkçeye Ruhların Kaçışı olarak çevrilen Spirited Away adlı filmi yönetmiş ve 2002 yılında En İyi Animasyon Filmi Akademi Ödülü’nü kazanmıştı.

Miyazaki, 2002’den sonra birkaç kez daha emekliliğini açıklasa da içindeki film yapma isteğini durduramayarak Studio Ghibli’ye defalarca kez geri döndü.

34 yılda 11 sinema filmi üreten Miyazaki, The New York Times’e verdiği bir röportajda stüdyosuna bir kez daha geri döndüğünü açıkladı. Kısa filmleri bir yana, Miyazaki en son 2013 yılında Rüzgar Yükseliyor (The Wind Rises) adlı filmi yönetmiş; filmde İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya tarafından kullanılan A6M adlı savaş uçağının yaratıcısı Jiro Hirokoshi adlı bir mühendisin hikayesini anlatmıştı. Miyazaki, bu film için yine kendisinin bir yıl önce açıkladığı emekliliğini son bir film için kenara bırakacağını söylemişti.

Japonya’da 2013 yılının en çok gişe yapan filmi olan Rüzgar Yükseliyor, En İyi Animasyon Filmi Akademi Ödülü’ne, Yabancı Dilde En İyi Film Altın Küre Ödülü’ne ve Yılın En İyi Animasyon Filmi Japonya Akademi Ödülü’ne aday olmuştu.

Miyazaki’nin yeni filmi, Genzaburo Yoshini’nin 1937 yılında piyasaya sürülen romanı How Do You Live? adlı romanından uyarlanacak ve babası yakın zamanda vefat etmiş olan ve Tokyo’da yaşayan 15 yaşında bir gencin hikayesini anlatacak. CNet’in haberine göre, How Do You Live?, Hayao Miyazaki’nin en sevdiği çocuk kitabı.

Kaynak: Hayao Miyazaki comes out of retirement for one last Studio Ghibli movie – CNet