GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 23.11.2021 - 16:51

Armageddon gerçek oluyor: NASA, bir göktaşını vurmayı deneyecek

Dünya’ya çarpma ihtimali olan göktaşlarına karşı bir savunma testi yapmak isteyen NASA, bir göktaşını vuracak

Michael Bay’in 1998 yapımı filmi Armageddon’da Bruce Willis, Ben Affleck, Steve Buscemi ve Michael Clarke Duncan tarafından canlandırılan karakterlerin de aralarında yer aldığı bir grup sondajcı uzaya, bir göktaşına nükleer bomba yerleştirmeye gönderiliyor; nükleer bombanın patlatılması ile dünyanın büyük bir felaketten kurtarılması öngörülüyordu.

Armageddon’dan ilham alıp almadığı bilinmemekle birlikte, NASA benzer bir hamleyi yapmaya hazırlanıyor.

Dünyayı büyük göktaşı tehlikelerine karşı korumak amacıyla bir savunma testi olarak düşünülen projede filmin aksine bir nükleer bomba değil, bir uzay aracı kullanılacak.

Küçük göktaşlarının Dünya’nın atmosferine girdikten sonra yanarak etkilerini kaybetmeleri gerçeği bir yana, büyük ve atmosferde bir nebze yanmalarına rağmen dünya için tehlike oluşturabilecek göktaşlarının varlığı biliniyor. Örneğin, 10-15 kilometre çapında bir göktaşının bundan 66 milyon yıl önce dinozorların dünya üzerinden silinmelerine yol açtığı düşünülüyor. Filmde konu edilen göktaşı ise yaklaşık bin kilometre çapında, yani Texas eyaleti büyüklüğünde bir göktaşı idi.

NASA, Dimorphos adı verilen göktaşı uydusunu vurmak için SpaceX’in Falcon 9 roketini kullanacak. Kaliforniya’dan fırlatılacak olan Falcon 9’un taşıyacağı uzay aracı, Falcon 9’dan ayrıldıktan sonra saatte 24 bin kilometre hızla Dimorphos’a çarpacak.

Dünya için herhangi bir tehdit oluşturmayan bu göktaşı, vurulduktan sonra yörüngesel değişikliklerin gözlemlenmesi için takip edilecek. Bu test, bir göktaşının kinetik bir etkileyici kullanılarak rotasının değiştirilmeye çalışılacağı ilk proje olarak tarihe geçecek.

Kaynak: Why NASA is going full Michael Bay and attacking an asteroid? – The Next Web