Skip to main content

Decentraland, Haziran ayında yaptığı yaklaşık bir milyon dolarlık satışın ardından bu kez de 2,4 milyon dolara satışını yaptığı arsa ile rekor tazeledi.

Dünya bir furya olmaktan çıkıp dijital yatırım araçları haline gelen ve her gün ciddi meblağlarla alım satım yapıldığı haberleri yapılan NFT’leri ve kripto paraları konuşmaya devam ederken, teknoloji dünyası bazılarının öngörüsüne göre internetin evriminin bir sonraki adımı olan metaverselere odaklanmış durumda.

Fiziksel dünya ile bağı olan sanal evrenler olarak tanımlanabilecek olan metaverseler, günden güne popülaritelerini artırırken, ciddi yatırım potansiyelleri taşıyorlar. Metaverseler üzerinden fiziksel ve dijital ürün satışları, reklamlar gibi geleneksel sayılabilecek ticari faaliyetlerin yapılabilmesi bir yana, metaverseler birer sanal evren olmaları sebebiyle dijital gayrimenkul satışına da olanak sağlıyorlar.

Bu metaverselerden biri olma iddiasını taşıyan Decentraland, dijital gayrimenkul satışına izin veren platformlardan biri. Haziran ayında yaklaşık bir milyon dolarlık bir dijital arazi satışıyla gündeme gelen Decentraland, bu kez de 2,43 milyon dolarlık bir başka satış ile dikkatleri üzerine çekti. Haziran ayındaki satış ile rekor kıran Decentraland, gelen bu yeni haberle rekor tazeledi.

Kanadalı yatırım şirketi Tokens.com tarafından alınan 116 parsellik dijital arsa, Decentraland tarafından yapılan açıklamaya göre Decentraland dünyasının moda sokağının merkezinde bulunuyor. Bu 116 parsellik alanın bir basketbol sahasından biraz daha büyük olduğu söylenirken; Decentraland kendini, merkezi bir yönetime sahip olmayan, dünyanın katılımcıları tarafından sahip olunan ilk dijital evreni olarak tanımlıyor. Decentraland, Second Life gibi sanal evrenler ile kıyaslanmaması için bu farkı özellikle vurguluyor.

Tokens.com’un satın aldığı bu dijital alanı zamanla dijital bir alışveriş merkezine dönüştürmesi bekleniyor.

Kaynak: A Strip of Virtual ‘Land’ NFTs Just Sold for $2.4 Million – Gizmodo