GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 22.07.2022 - 14:21

NASA, Ay’a dönüşün fragmanını yayınladı

Artemis görevleri ile 50 yıl sonra Ay’a tekrar iniş gerçekleştirmeyi planlayan NASA, önümüzdeki ay gerçekleştirilecek olan ilk göreve ait sinematik bir fragman paylaştı.

50 yıllık aradan sonra Ay yüzeyine tekrar iniş gerçekleştirmeyi planlayan NASA, 29 Ağustos’ta fırlatış ile başlayacak olan Artemis I görevi için sinematik bir fragman yayınladı.

Fragmanda NASA’nın Space Launch System (SLS) roket fırlatma sisteminin Orion kapsülünü fırlatışı tasvir ediliyor. Bilindiği üzere, Artemis I görevi Orion kapsülünün Ay’ın etrafında turladıktan sonra dünyaya dönüşünü kapsıyor. Ay görevini üç aşamalı olarak tasarlayan NASA, Artemis II ve Artemis III görevleri ile yüzeye iniş gerçekleştirecek.

NASA, daha önce de Artemis I görevini daha detaylı açıkladığı bir animasyon serisi yayınlamıştı.

Artemis I görevi ile mürettebatsız bir uçuş yapmayı planlayan NASA, buradan elde edilen veriler ile mürettebatlı Artemis II görevini gerçekleştirmeyi; Artemis II sonrasında ise mürettebatın Ay’a iniş yapacağı Artemis III görevini tamamlamayı planlıyor. Artemis III’ün gerçekleşmesi halinde ilk kez bir kadın ve bir de beyaz olmayan astronot Ay’a iniş yapmış olacaklar. Artemis III için planlanan tarih 2025.

NASA’nın Artemis sonrası planları ise bir hayli heyecan verici. Zira NASA, 2030’lu yılların sonlarına doğru gerçekleştirmeyi planladığı Mars yüzeyine iniş için çalışmalara başlayacak.

Ek olarak, NASA’nın planları arasında Ay’da kullanılmak üzere internet benzeri bir sistemin kurulması da var.

Kaynak: Watch NASA’s cinematic trailer for its upcoming moon mission – Digital Trends