Skip to main content

NASA, yeni uzay fırlatma sistemi Space Launch System’i Ay’a yeniden gitmek için planladığı Artemis görevlerinde kullanacak.

NASA, yeni nesil fırlatma aracı Space Launch System’in (SLS, Uzay Fırlatma Sistemi) fırlatma rampası üzerinde çekilmiş fotoğraflarını paylaştı. 21 Mart’ta gün doğumu sırasında çekilen fotoğraflarda SLS, Orion uzay aracı ile birlikte Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 39B Fırlatma Rampası üzerinde görülüyor.

Önümüzdeki aylarda ilk test uçuşunu yapması planlanan SLS, NASA’nın yeni Ay görevi Artemis’in kalbinde yer alıyor. Artemis I görevi, SLS’in Orion uzay aracını Ay’ın etrafında bir tur için uzaya çıkarmasını içeriyor. Mürettebatsız olarak gerçekleştirilecek olan bu uçuşta NASA yeni uçuş donanımını test edecek.

Artemis I’in planlara göre gerçekleşmesi halinde Artemis II ile aynı görev mürettebatlı olarak tamamlanacak. Artemis III ise 1972 yılından bu yana ilk kez astronotları Ay yüzeyine indirecek. Artemis III görevi kapsamında bir kadın astronot ile beyaz olmayan bir astronotun Ay’a inişi sağlanacak. Artemis II görevinin 2024, Artemis III görevinin ise 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: Stunning NASA images show next-gen moon rocket on launchpad – Digital Trends