Skip to main content

Ukrayna’yı işgal girişimi sonrası zor günler geçiren Rusya, ekonomisini canlandırmak için yollar arıyor.

Ukrayna’yı işgal girişiminde bulunan Rusya’nın ekonomisi, dünyanın dört bir yanından gelen yaptırım haberleri ile sarsılmıştı. Şirketler de Rusya’daki faaliyetlerini birer birer askıya alırken, Rusya ekonomisini canlandırmak için yollar arıyor.

Yer altı kaynakları açısından zengin bir ülke olan Rusya’nın bu süreçte en önemli kozları petrol ve doğalgaz. Zira Reuters’a göre, Rusya geçtiğimiz yıl sadece doğalgaz ve petrol ihracatından 119 milyar dolar gelir elde etti. Fakat bu süreç ile birlikte diğer ülkelerin enerjide dışa bağımlılığı azaltma çalışmalarını hızlandırmaları, Rusya’nın zor günler geçireceğine işaret ediyor.

Ekonomik olarak ağır yaptırımlarla karşılaşan Rusya, çözümü dost kabul ettiği ülkelerde arıyor. Rusya Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, Perşembe günü düzenlediği bir basın konferansında Batılı ülkelerin petrol ve doğalgaz için ruble ve altın ile; Türkiye ve Çin gibi “dost ülkelerin” ise kendi para birimleri ve kripto para ile ödeme yapabileceklerini açıkladı.

Zavalny, ulusal para birimleri olan ruble ve yuan ile ticaret yapma konusunu Çin’e uzun süredir teklif ettiklerini açıkladı. Zavalny’e göre, Türkiye ile anlaşılma sağlamaları halinde ticaret ruble ve lira üzerinden yapılacak. Zavalny, ticaretin bitcoin üzerinden yürütülebilmesi için de kapıyı açık bıraktı.

Petrol alımları konusunda Rusya’ya sırt çeviren devletler yüzlerini Çin ve Hindistan’a dönerken; ABD ve İngiltere Rus enerjisini yasakladılar. Avrupa Birliği ise Rusya’ya enerji konusunda bağımlı olmasından ötürü henüz bir yasak kararı almadı.

Zavalny’nin görüşleri önemli olmakla birlikte durumun kesinlik kazandığını söylemek mümkün değil. Öte yandan, Zavalny’nin sözleri, Rusya’nın euro ve dolara alternatif arayışında olduğunun bir göstergesi.

Öte yandan, geçtiğimiz yıl kripto para işlemlerini yasadışı ilan eden Çin ile bu ticaretin nasıl yapılabileceği ise bir merak konusu.

Kaynak: Russia proposes accepting bitcoin for its oil and gas exports from ‘friendly’ countries like China and Turkey – Business Insider