GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 25.03.2022 - 20:58

Kuzey Kore’den kötü aksiyon filmi tadında kıtalararası balistik füze videosu

Kuzey Kore devlet televizyonu tarafından paylaşılan videoda Kim Jong Un, videonun merkezinde olması gereken Hwasong-17'den rol çalıyor.

Kuzey Kore devlet televizyonu, Hwasong-17 adlı kıtalararası balistik füzenin testine (ICBM) ait görüntüleri yayınladı. Yayınlanan görüntülerin hem estetiği hem de içeriği dikkat çekti.

Yaklaşık 12 dakikalık videoda Kim Jong Un’un fırlatma için onay vermesi ve ardından Hwasong-17’nin göğe yükselişi görülüyor. Kim Jong Un’un deri ceketi ve güneş gözlüğü ile 80’li yılların aksiyon yıldızlarından biri gibi görünerek ICBM’den rol çaldığı video, oldukça gergin başlıyor. Hızlı kesmelerle ve müziğin etkisiyle yaratılan gerginlik, sunucunun açıklama yaparken kullandığı sert ses tonu ile destekleniyor. Fırlatma gerçekleştikten sonra Kim Jong Un ve askerlerin gülen yüzleriyle birlikte videoya bir zafer havası hâkim oluyor.

Video her ne kadar eğlenceli görünse de füzenin 2020 yılında bir ordu geçit töreninde tanıtılan nükleer kapasiteye sahip ve birden çok başlık taşıyabildiği için tek seferde birden fazla hedefi vurabilecek kapasitede bir silah olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Test sırasında 6 bin 200 kilometre irtifaya ulaşan ve yaklaşık 71 dakikalık uçuş süresinin ardından bin 79 kilometre ötedeki bir hedefi vuran Hwasong-17, Kuzey Kore’nin bugüne kadar ürettiği en güçlü füze konumunda.

Kaynak: NEWS North Korea TV Airs Terrible Action Movie-Style Footage of Newest Nuclear Missile – Gizmodo