Skip to main content

Elon Musk, Twitter’ın insanların ifade özgürlüğü hakkını korumadığı görüşünde.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, hafta sonu paylaştığı tweetlerde Twitter’a kızgınlığını dile getirirken, kendi sosyal medya platformunu kurabileceğinin işaretlerini verdi.

Twitter’da düzenlediği ankette Twitter kullanıcılarına ifade özgürlüğünün işleyen bir demokrasi için önemli olduğu düşüncesine katılıp katılmadıklarını soran Musk; bu sorunun cevabının önemli olduğunu söyleyerek kullanıcılardan evet ya da hayır seçeneğini işaretlerken özenli olmalarını istedi.

Ankete katılanların %70,4’ünün evet yanıtını vermesi üzerine bu tweeti alıntılayarak bir başka tweet paylaşan Musk, Twitter’ın fiili olarak kamusal bir meydan görevi gördüğünü, fakat ifade özgürlüğü ilkelerine bağlı kalmadığını öne sürdü. Musk, bir başka tweette yeni bir platforma ihtiyaç olup olmadığını sordu.

Musk, Pranay Pathole adlı bir kişiden gelen ifade özgürlüğünün korunmasının bir numaralı ilke olacağı açık kaynak algoritmalı bir sosyal medya platformu kurma önerisine, “bunu ciddi bir şekilde düşünüyorum” yanıtını verdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile 2018 yılında bir anlaşmaya varan Musk, tweetlerinin avukatları tarafından gözden geçirilmesini kabul etmişti. Musk, bu anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesini istese de SEC, anlaşmanın bu maddesinin bozulmayacağına hükmetmişti. Musk, bu kararın ifade özgürlüğüne darbe vurduğu iddiasında.

Kaynak: Elon Musk slams Twitter, says he’s giving ‘serious thought’ to creating his own social media platform – Business Insider