Skip to main content

CODA, En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra En İyi Yardımcı Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo Ödülleri’ni de Apple’a kazandırdı.

Apple TV+, Pazar günü düzenlenen Oscar ödül töreninde CODA adlı yapımı ile En İyi Film Ödülü’nü kazanan ilk video akış platformu oldu.

CODA, Ruby adlı, işitme engelli ebeveynlere ve işitme engelli bir ağabeye sahip bir genç kızın, ailenin işiten tek bireyi olarak müzik tutkusunun peşinden gitme hikâyesini anlatıyor. Film, En İyi Film Oscar Ödülü’nün yanı sıra, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo ödüllerini de Apple’a kazandırdı. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’nı alan Troy Kotsur, 1986 yılında Children of a Lesser God ile Oscar kazanan Marlee Matlin’den sonra Oscar kazanan ilk işitme engelli oyuncu olarak tarihe geçti.

2019 yılında kurulan Apple TV+, CODA ile ilk Oscarlarına kavuşurken, Netflix ile rekabetinde de önemli bir başarıya imza atmış oldu. Zira Netflix, bugüne kadar 15 Oscar’ı kucaklasa da en prestijli ödül olarak kabul edilen En İyi Film Ödülü’ne henüz ulaşabilmiş değil.

Kaynak: Apple TV+ becomes the first streaming service to win a Best Picture Oscar with “CODA” – TechCrunch