GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 06.06.2022 - 14:02

NASA, heyecanla beklenen Artemis I görevini animasyonlar ile açıklıyor

50 yıl sonra Ay'a tekrar ayak basmayı hedefleyen NASA, ilk Artemis görevini nasıl gerçekleştireceğini hazırladığı basit animasyonlar ile anlattı.

Ay’a en son 1972 yılında düzenlediği Apollo 17 görevi ile ayak basan NASA, bu görevden 50 yıl sonra Ay’a geri dönüş yapmak istiyor. Bu amaçla planlanan Artemis görevleri merakla beklenirken; NASA, Artemis I adlı ilk adımın nasıl gerçekleştirileceğini yayınladığı animasyonlar ile açıkladı.

NASA, Artemis I görevi ile mürettebatsız bir uçuş yapmayı, buradan elde edilen veriler ile mürettebatlı Artemis II görevini gerçekleştirmeyi, Artemis II sonrasında ise mürettebatın Ay’a iniş yapacağı Artemis III görevini tamamlamayı planlıyor. Artemis III’ün gerçekleşmesi halinde ilk kez bir kadın ve bir de beyaz olmayan astronot Ay’a iniş yapmış olacaklar. Artemis III için planlanan tarih ise 2025.

Artemis I görevi ile ilgili olarak yayınlanan animasyonların ilkinde Space Launch System (SLS) adlı roketin Orion modülünü Ay’a nasıl ulaştıracağı anlatılıyor.


İkinci animasyonun konusu ise Orion modülünün “distant retrograde orbit” (DRO) olarak adlandırılan yörüngeye yerleştirilmesi. Orion, Ay yüzeyine yaklaşık 60 mil (yaklaşık 97 kilometre) uzaklıktayken ateşlenecek olan motorları sayesinde DRO’ya yerleştirilecek. Ay yüzeyinden 40 bin mil (yaklaşık 64 bin 373 kilometre) uzakta olan bu yörüngede Ay’ın Dünya’nın etrafındaki dönüş yönünün tersine hareket edecek olan Orion, Ay’ın uzak kısmında 6 gün geçirecek ve ardından Dünya’ya dönecek.

Son animasyon ise Orion’un dünyaya dönüşünü anlatıyor. Beş gün sürecek olan Dünya’ya dönüş yolculuğu bir hayli önemli, zira NASA, Artemis I görevini mürettebatın Ay’a sağ salim ulaşıp geri dönebilmesi için bir test uçuşu olarak da görüyor.

Kaynak: NASA animations depict highly anticipated Artemis I mission – Digital Trends