Skip to main content

Coronavirus salgını tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Salgının yayılımını ve etkilerini dünya genelinde takip edebileceğiniz gerçek zamanlı harita uygulamalarını sizler için derledik.

Çin’den başlayarak tüm dünyaya dalga dalga yayılan Coronavirus salgını hızla artarak devam ederken, tehlikenin boyutu her geçen gün daha da etkili hale geliyor. Şu an için 181 farklı ülkede görülen ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Coronavirus salgınındaki genel tablo, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan toplanıyor. Paylaşılan bilgilere göre şu an doğrulanan 7 milyonu aşkın vaka bulunuyor. 

Coronavirus salgınının etkileri günbegün haritada şekillenmeye devam ederken, biz de sizler için salgındaki son durumu takip edebileceğiniz uygulamaları derledik. Uygulamalarda dünyadaki risk analizi, bugüne kadar doğrulanan toplam vaka sayısı, hangi ülkede kaç hasta olduğu, Coronavirusünden ölenlerin sayısı ve virüsten tamamen kurtulanlar gibi bilgiler mevcut. Coronavirus canlı haritaya buradan ulaşabilirsiniz. 

1) ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından duyurulan Hayat Eve Sığar uygulaması, App Store ve Google Play Store’dakini yerini aldı. Uygulamada, ‘Sağlık Durumu’, ‘Yoğunluk’ ve ‘Ailem’ adıyla üç ana kategori bulunuyor. Uygulamanın en büyük avantajı riskli bölgeleri gösteriyor olması. Eğer bulunduğunuz konum, coronavirus konusunda birçok vakaya ev sahipliği yapıyorsa bu konuda bildirim alıyorsunuz. Benzer şekilde riskin düşük olduğu bölgeleri de görebiliyorsunuz. ‘Sağlık Durumu’nda en yakın sağlık kuruluşları ile Alo 184 hattı bilgisi yer alıyor. Ayrıca size yöneltilen soruları cevaplayarak online coronavirus testi yapmanız da mümkün. Hayat Eve Sığar uygulamasını, Android kullanıcıları buraya tıklayarak Google Play Store üzerinden, iPhone ve iPad kullanıcıları ise buraya tıklayarak App Store‘dan yükleyebilir.

2) Koronavirüs Covid-19 dünya haritası

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan Koronavirüs Covid-19 Dünya Haritası ile virüs salgınını gerçek zamanlı olarak kontrol etmek mümkün. Coronavirus haritasında, resmi kaynaklar tarafından açıklanan vaka sayıları, hayatını kaybedenlerin sayıları ve iyileşen hastaların sayılarını görebiliyorsunuz. Haritada Türkiye’den sonra en çok vaka sayısına sahip olan ülkeler sıralanıyor. Sitede bunun ayrıca iyileşenler ve ölüm oranları da yer alıyor. Bunların haricinde ülkeler arasında karşılaştırma yapabileceğiniz bir sekme ve ülkelerdeki ölüm oranlarını görebileceğiniz bir liste de mevcut. Koronavirüs Covid-19 Dünya Haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

3) Türkiye’deki güncel durum tablosu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyada ve Türkiye’de yayılmaya devam eden coronavirus salgınını hakkında açıklamalarda bulundu. Koca bundan sonra; Türkiye’deki toplam hasta sayısı, yapılan test sayısı, hayatını kaybedenlerin sayısı, yoğun bakım hasta sayısı, entübe hasta sayısı ve iyileşen hasta sayısının, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan internet sitesinde şeffaf olarak kamuou ile paylaşılacağını duyurdu. Türkiye’deki güncel verilerin paylaşıldığı Covid-19 tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.

4) Mapping 2019-nCoV

ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi yayınladığı harita ile Çin’in Wuhan kentinde başlayan salgını gerçek zamanlı olarak takip etmenize olanak sağlıyor. Üniversitesi tarafından paylaşılan link üzerindeki haritadan virüsün şu an için hangi ülkelerde görüldüğünü, toplam vaka sayısını ve kaç kişinin hayatını kaybettiğini gerçek zamanlı takip edebiliyorsunuz. Haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

5) EpiRisk

EpiRisk, hastalık salgınından etkilenen bölgelerde enfekte olmuş bireyleri havayolu ulaşım istatistikleri ile dünyanın diğer bölgelerine hastalığı taşıma olasılığını hızlı bir şekilde tahmin edilmesini sağlayan bir hesaplama platformu. Link üzerindeki haritada ülkeler ve şehirler için havalimanları ve ulaşım bilgileri mevcut. Haritadan ülke ve şehir seçildiğinde varolan hasta sayısından yola çıkarak bulunduğu bölgedeki risk yüzdesini ve çevresindeki hangi ülkelerin risk altında olduğunu görebiliyorsunuz. Haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

6) International-Domestic spreading of 2019-nCoV-V4

Google üzerinden paylaşılan International-Domestic spreading of 2019-nCoV-V4 haritasında ise Johns Hopkins Üniversitesi’nin yayınladığı salgını gerçek zamanlı gösteren harita ve ülkeler bazında havalimanları ve ulaşım bilgilerine göre risk analizinin birleştirildiği harita tek link üzerinden paylaşılmış. Linke buradan ulaşabilirsiniz.

7) Coronavirus – live map & latest news

Coronavirus haritasını takip edebileceğiniz bir mobil uygulama da mevcut. Coronavirus – live map & latest news uygulmasını indirdiğinizde salgının hangi ülkelerde görüldüğünü, toplam vaka sayısını, kaç kişinin hayatını kaybettiğini ve virüsten tamamen kurtulduğunu görebilirsiniz. Uygulamada ayrıca en son haberler ve virüsle nasıl başa çıkacağınızla ilgili bilgiler de bulunuyor. Ancak uygulamanın şu an için sadece Android plaformlarından indirilebildiğini belirtelim. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

8) Microsoft – Covid-19 izleyici

Coronavirusünün yayılımını takip edebileceğiniz gerçek zamanlı harita benzeri bir harita oluşturan Microsoft, Bing takımı tarafından oluşturulan bir harita geliştirdi. Harita üzerinden resmi kaynaklar tarafından paylaşılan tüm Corona COVID-19 vakalarını görmek mümkün. Haritada yer alan bilgiler World Health Organization (WHO), U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ve European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) gibi kaynaklardan elde ediliyor.

Microsoft tarafından kullanıma sunulan harita, Coronavirus salgınının ülkelere göre dağılımını da gösteriyor. Herhangi bir ülkeye tıkladığınızda ise o ülkedeki Coronavirus COVID-19 vakaları ile ilgili detayları da görebiliyorsunuz. Haritanın Türkçe olduğunu da belirtelim. Microsoft tarafından paylaşılan haritaya buradan ulaşabilirsiniz.