Skip to main content

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından duyurulan Hayat Eve Sığar uygulaması, App Store ve Google Play Store’dakini yerini aldı.

Coronavirus salgını ile mücadele, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, coronavirus’ün takip edilebileceği ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasının devreye gireceğini açıklamıştı. Doğrudan T.C. Sağlık Bakanlığı koordinasyonu ile geliştirilen uygulama, bugün App Store ve Google Play Store’dakini yerini aldı.

Hayat Eve Sığar uygulaması neler sunuyor?

Hayat Eve Sığar uygulaması bugün itibarıyla Android ve iOS cihazlarında indirilebilir durumda. Uygulamada, ‘Sağlık Durumu’, ‘Yoğunluk’ ve ‘Ailem’ adıyla üç ana kategori bulunuyor. Uygulamanın en büyük avantajı riskli bölgeleri gösteriyor olması. Eğer bulunduğunuz konum, coronavirus konusunda birçok vakaya ev sahipliği yapıyorsa bu konuda bildirim alıyorsunuz. Benzer şekilde riskin düşük olduğu bölgeleri de görebiliyorsunuz.

‘Sağlık Durumu’nda en yakın sağlık kuruluşları ile Alo 184 hattı bilgisi yer alıyor. Ayrıca size yöneltilen soruları cevaplayarak online coronavirus testi yapmanız da mümkün.

Uygulamayı kurduktan sonra telefon numaranızı girerek doğruma yapmanız gerekiyor. Risk haritasını açmak istediğinizde ise T.C. Kimlik No ve doğum tarihi gibi ek bilgileri girmeniz ve konum servisi için izin vermeniz talep ediliyor. ‘Ailem’ bölümünde de kişi aile fertlerini ekleyebiliyor. Uygulamada ayrıca; hastane, eczane, metro, otobüs ve marketlerin konumları da gösteriliyor.

Hayat Eve Sığar uygulamasını, Android kullanıcıları buraya tıklayarak Google Play Store üzerinden, iPhone ve iPad kullanıcıları ise buraya tıklayarak App Store‘dan yükleyebilir.

Türkiye’de coronavirus salgınını takip edebileceğiniz güncel tablo

Türkiye’de yayılmaya devam eden coronavirus salgınının güncel tablosu, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan internet sitesinde yayınlanıyor. Sitede, Türkiye’deki toplam hasta sayısı, yapılan test sayısı, hayatını kaybedenlerin sayısı, yoğun bakım hasta sayısı, entübe hasta sayısı ve iyileşen hasta sayısı günlük olarak paylaşılıyor.  Türkiye’deki güncel verilerin paylaşıldığı Covid-19 tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.