İŞ DÜNYASI

Erdem Akın Temel | 27.07.2022 - 11:07

Avrupa’nın en büyük uydu internet şirketlerinden ikisi, Starlink ile baş edebilmek için birleşiyor

Avrupa’nın en büyük uydu internet şirketlerinden OneWeb ve Eutelsat, Starlink ile rekabet edebilmek için birleşecekler.

Uydu internet sağlayıcıları OneWeb ve Eutelsat, Starlink’e karşı rekabette bir adım önde olabilmek amacıyla birleşecekler. Birleşme için düzenleyicilerin ve Eutelsat hissedarlarının onayı beklenirken, birleşmenin 2023 yılının ortalarında tamamlanması bekleniyor.

Eutelsat’ın 36 adet uydusu bulunuyor. Bu uydular “geostationary” olarak tanımlanıyorlar, zira uydular Dünya’nın dönüş yönünde, Dünya ile senkronize bir şekilde hareket etmelerinden dolayı gökyüzünde sabit oldukları hissini veriyorlar. OneWeb’in ise internet hizmeti sağlayabilen 428 alçak yörünge uydusu bulunuyor. OneWeb, uydu sayısını 648’e çıkarmayı planlıyor.

Bilindiği üzere, uydu internet hizmeti denildiğinde tüm dünyada akla gelen ilk şirket SpaceX. Starlink uyduları ile dünyanın etrafında bir uydu takımyıldızı oluşturmak isteyen SpaceX, fırlattığı uydu sayısı ile gökyüzünde bir hakimiyet oluşturmasından Rusya-Ukrayna Savaşı’na olan etkisine, hatta kediler ile yaşadığı sorunlara kadar pek çok konuda sıklıkla konuşuluyor. Öte yandan, Amazon’un uydu internet projesi Project Kuiper de merakla bekleniyor. Eutelsat ve OneWeb’in birleşimini de bu bilgiler ışığında okumak gerekiyor.

OneWeb, Rusya tarafından fırlatılması için anlaşılan uyduları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında kendisine karşı kullanılabilecekleri düşüncesi ve “uyduların askeri nedenlerle kullanılamayacakları” gerekçesiyle reddetmesi üzerine, uydu fırlatımı için SpaceX ile anlaşmak zorunda kalmıştı. Yine aynı dönemde Rus yetkililer, İngiltere’den OneWeb’deki hisselerini Rusya’ya satmasını istemişlerdi. Rusya’nın bu talebi reddedilirken, söz konusu birleşimin ardından İngiltere’nin yine OneWeb üzerinde özel bir hissesinin olacağı konuşuluyor. İngiltere, ulusal güvenlik söz konusu olduğunda bazı kararları veto etme yetkisine sahip olacak.

Kaynak: Two of Europe’s biggest internet satellite companies are merging to take on Starlink – Engadget